В двата състезателни дни - 10 и 12 август, отборите ще решат по 4 задачи, подбрани от Асамблеята на олимпиадата измежду десетки предложения. Най-трудната ще бъде решена вероятно от един-двама, а може и никой да не успее да даде верния отговор, смята доц. Красимир Манев, член на Международния комитет на олимпиадата по информатика. Решенията ще бъдат проверявани автоматично от компютър, което гарантира пълна обективност на оценките. Този браузър не поддържа видео елемента.
Около 160 медала ще бъдат раздадени при закриването на състезанието на 15 август в Античния театър в Пловдив. Те са с диаметър 7 сантиметра, най-големия размер, който предлага Монетният двор.
Това е най-голямото световно събитие за 2009 г. в областта на училищната информатика, заяви доц. Кирчо Атанасов, председател на Организационния комитет, на пресконференция в Международен панаир Пловдив, където ще се проведе надпреварата. Неин организатор е Министерството на образованието, младежта и науката. С бюджета от 2 милиона лева са закупени 400 компютъра, организирани са лагер школи за подготовка, осигурява се настаняването на гостите и провеждането на олимпиадата. Тя е финансирана по две национални програми: „Училището - територия на ученика" и „С грижа за всеки ученик", поясни Силвия Кънчева от министерството на образованието, която е координатор на Организационния комитет.
Тук ще видим млади хора, които са на най-високо ниво на подготовка и които утре ще генерират нови идеи, ще създават нови технологии, подчерта доц. Кирчо Атанасов. Създател на олимпиадата е България по идея на акад. Благовест Сендов, а вече 20 години светът развива тази инициатива, добави той. Първата олимпиада се е провела през м. май 1989 г. в Правец с участието на отбори от 13 държави. За нея ще напомня специален кът в палата 11 на панаира, където ще бъде показан компютър „Правец 82", на какъвто тогава учениците са показвали своите умения.
На това състезание печелят не първенците, а цялото общество, заяви акад. Петър Кендеров, председател на Асамблеята на ХХІ Международна олимпиада по информатика. За да се сформират отборите, във всяка държава се подготвят по 100 000 деца годишно, това означава, че милиони ученици работят упорито, за ад стигнат до тук, подчерта той. Високите критерии дават шанс на участниците после да получат стипендии в престижни университети или да започнат работа в големи компании като програмисти.
Националният организационен комитет учреди специална награда на името на откривателя на електронния компютър Джон Атанасов. Тя ще бъде връчена на ученик, който даде най-оригинално решение на задача по преценка на Научния комитет. Статуетката е изработена от скулптора Цвятко Сиромашки.
Патрон на форума е президентът на Република България Георги Първанов. Той ще се срещне с участници в състезанието и ще види как решават задачи на 9 август от 17 ч., а час по-късно ще открие ХХІ Международна олимпиада по информатика. Следващата ще се проведе през 2010 г. в Канада.
(с) ПОТВ
Още по темата (14): | |