На 27 пациентки е поставена диагноза миома на шийката на матката. При 26 от изследваните е открита по-лека форма на инфекция на маточната шийка - т. нар. ендоцервицит. Те както и 17 жени с полипи на матката и маточната шийка веднага са насочени към специалисти, каза проф. д-р Никола Милчев, ръководител на АГ-клиниката.
През трите седмици на инициатива са установени и случаи на хронични хормонални нарушения и възпалителни процеси като лацерацио - 16 жени, дисплазия - 12 жени, аднексити - 12 жени, вагинална дегенарация - 33 жени, уточниха организаторите на кампанията. В хода на кампанията 20 жени са настанени за лечение в Клиниката по акушерство и гинекология на болницата. На 22 е направено изследването хистероскопия - оглед на вътрешността на матката с помощта на оптичен телескоп, каза проф. Милчев.
Освен прегледите и изследванията за туморни маркери, целта на кампанията беше да запознае жените и с възможностите за предпазване от човешкия папилома вирус, който причинява рак на шийката на матката. Пред пациентките бе направена сравнителна характеристика на различни видове ваксини срещу вируса, подходящи за жени от 10 до 55-годишна възраст, каза проф. Милчев.
Заради големия интерес към акушеро-гинекологичните прегледи, АГ-клиниката на Университетска болница обмисля възможността да организира мобилен кабинет за мониторинг на най-разпространените женски заболявания. По този начин лекарският екип ще може да посещава предприятията, в които работят жени. На служителките няма да им се налага да вземат почивен ден за посещения при акушеро-гинеколог и специалист по онкологични заболявания на млечните жлези. Като същевременно с това при установен здравословен проблем, жените ще могат веднага да получат необходимите консултация и лечение, обясниха от УМБАЛ "Свети Георги".