Само за няколко месеца през 2012г. обновеният Римски стадион успя да се превърне във визитната картичка на Пловдив. Консервационните дейности и търговската зона в подземното ниво го направиха едно от най-желаните места в града за пловдивчани и гостите на града. Такова беше и желанието на кмета Иван Тотев, заявено по време на откриването на обновеното съоръжение, на което присъстваха и премиерът Бойко Борисов, министрите Симеон Дянков, Томислав Дончев, Свилен Нейков, норвежката посланичка в България Тове Скарстейн и много други официални лица.
Рехабилитацията на емблематичния археологически паметник в града стартира през май месец 2011г. Тогава Тотев като областен управител и Александър Долев, зам.-кмет по онова време, направиха първата копка на обекта. Те си стиснаха ръцете в знак на успешно бъдещо сътрудничество по реализацията на реконструкцията, а първата копка бе осъществена с пневматичен чук, който двамата държаха заедно.
Поради строителните дейности общинските съветници на Пловдив решиха паметника на Филип Македонски да бъде преместен пред сградата на ОбС, а вградени в земята знаци пред стълбичките на Каменица вече показват автентичния вход на Античния стадион.
Средиземноморски палми красяха през лятото съоръжението, а в началото на зимата екзотичните дървета бяха преместени в разсадника на ОП "Градини и паркове", за да не измръзнат.
В края на месец юли на Римския започнаха да поставят постаменти от времето на императорите Траян Деций и Галиен, като към тях вървят и табелки с превод на текстовете от гръцки и латински. Информацията, която дават на посетителите, е свързана с историята на Филипопол през II-III век след Христа, както и с историята на самия стадион.
На 16 август на долното ниво на античното съоръжение заработи магазин за сувенири, който се радва на изключителен интерес от страна на посетителите. 300 лв. оборот е отчетен за един ден, като най-много се купуват картичките от 1 лв., които според момичетата, работещи вътре, са уникални. Туристите могат да си тръгнат и с много красиви сувенири - ръчна изработка, а т.н. магнитчета с различни образи на града по тях се "харчат" много добре.
Гидове, преведени на няколко езика, помагат на чужденците, посещаващи Римския стадион, много лесно да се ориентират в обиколките си из Пловдив, тъй като вътре са описани всички забележителности на града.
Освен всичките артикули в магазина, които са буквално на народни цени, на стената постоянно се прожектира и презентация, представяща в най-общ вид в историята на Пловдив през вековете.
Краят на хронологията от събития за 2012г., свързани с Римския стадион сложи решение на правителството от 3 октомври, с което на община Пловдив беше предоставено правото да управлява Античния стадион на Филипопол. Това дава възможност на общината да развие проекта за опазването, рехабилитацията и обновяването на археологическия обект и за популяризирането на Пловдив като туристическа дестинация с културно-исторически забележителности.