© Plovdiv24.bg | 3D киносалон за 45-ма зрители ще има реконструирания Римски стадион, научи репортер на Plovdiv24.bg. Това се предвижда във втория етап от обновяването на културната забележителност, който се очаква да стартира през 2013г. Ще бъде изграден и информационен център, панорамен кафе-бар на терасата, а бетонната стълба към Сахат тепе ще бъде премахната изцяло.Ето и малко история: Стадионът на Филипопол е изграден в началото на II в. при император Адриан. Разположен е в северния край на укрепения град, между двете крепостни стени, в естествената гънка между западния склон на Таксим тепе и източния склон на Сахат тепе. Съоръжението сред най-големите римски постройки на Балканите с приблизителни размери 240 м дължина и 50 м ширина е събирало около 30 000 зрители. Само за няколко месеца през 2012г. обновеният Римски стадион успя да се превърне във визитната картичка на Пловдив. Консервационните дейности и търговската зона в подземното ниво го направиха едно от най-желаните места в града за пловдивчани и гостите на града. Такова беше и желанието на кмета Иван Тотев, заявено по време на откриването на обновеното съоръжение, на което присъстваха и премиерът Бойко Борисов, министрите Симеон Дянков, Томислав Дончев, Свилен Нейков, норвежката посланичка в България Тове Скарстейн и много други официални лица. Рехабилитацията на емблематичния археологически паметник в града стартира през май месец 2011г. Тогава Тотев като областен управител и Александър Долев, зам.-кмет по онова време, направиха първата копка на обекта. Те си стиснаха ръцете в знак на успешно бъдещо сътрудничество по реализацията на реконструкцията, а първата копка бе осъществена с пневматичен чук, който двамата държаха заедно.
Поради строителните дейности общинските съветници на Пловдив решиха паметника на Филип Македонски да бъде преместен пред сградата на ОбС, а вградени в земята знаци пред стълбичките на Каменица вече показват автентичния вход на Античния стадион. Средиземноморски палми красяха през лятото съоръжението, а в началото на зимата екзотичните дървета бяха преместени в разсадника на ОП "Градини и паркове", за да не измръзнат.
В края на месец юли на Римския започнаха да поставят постаменти от времето на императорите Траян Деций и Галиен, като към тях вървят и табелки с превод на текстовете от гръцки и латински. Информацията, която дават на посетителите, е свързана с историята на Филипопол през II-III век след Христа, както и с историята на самия стадион.
На 16 август на долното ниво на античното съоръжение заработи магазин за сувенири, който се радва на изключителен интерес от страна на посетителите. 300 лв. оборот е отчетен за един ден, като най-много се купуват картичките от 1 лв., които според момичетата, работещи вътре, са уникални. Туристите могат да си тръгнат и с много красиви сувенири - ръчна изработка, а т.н. магнитчета с различни образи на града по тях се "харчат" много добре. Гидове, преведени на няколко езика, помагат на чужденците, посещаващи Римския стадион, много лесно да се ориентират в обиколките си из Пловдив, тъй като вътре са описани всички забележителности на града.
Освен всичките артикули в магазина, които са буквално на народни цени, на стената постоянно се прожектира и презентация, представяща в най-общ вид в историята на Пловдив през вековете.
Краят на хронологията от събития за 2012г., свързани с Римския стадион сложи решение на правителството от 3 октомври, с което на община Пловдив беше предоставено правото да управлява Античния стадион на Филипопол. Това дава възможност на общината да развие проекта за опазването, рехабилитацията и обновяването на археологическия обект и за популяризирането на Пловдив като туристическа дестинация с културно-исторически забележителности. |