Решението на ЕС да обяви 2009-а за година на творчеството и иновациите има за цел да популяризира способностите на граждани и организации като основни умения за всички. Дискусиите за трансфера на знания между тях, програмите за обучение през целия живот, както и свързването на образованието, технологиите и бизнеса в един общ свят ще е нашият принос в европейската инициатива, казаха от Колежа. За участие в Салона на изобретенията, творчеството и иновациите са поканени основните институти на БАН, университетски центрове, лаборатории и частни фирми, които инвестират в научни изобретения и разработки.
Научният форум се открива на 27 март в Палата №8, като негови организатори са Европейският колеж по икономика и управление и Международен панаир - Пловдив. За седми пореден път в него ще участват висши и средни училища от страната и чужбина, школи за следдипломна квалификация и изучаване на чужди езици, структури за перманентно и дистанционно обучение и браншови организации за професионална ориентация и подготовка. По време на изложението на техните щандове и павилиони младите хора се запознават с новите учебни програми, условията за прием и възможностите за реализация след завършване на средното и висше образование, припомниха организаторите на панаира.
Изложението се наложи като най-авторитетния форум на знанието в региона, очакваме на него отново да присъстват традиционните ни партньори - елитни университети и колежи от Великобритания, Холандия, Дания, Германия, Белгия, Швейцария, Испания, Чехия, Австрия, Гърция, Малта и САЩ, подчертаха от Европейския колеж. За първи път заявки за участие са подадени и от висши училища в Румъния и Колумбия, добавиха оттам.