Постоянно действаща работна група ще координира дейностите на основните "копачи" на пловдивските улици. За това се договориха на днешната си среща представители на общината, ВиК, "Сити газ" и ЕВН, предаде репортер на
Plovdiv.24.bg.
18 милиона лева ще инвестира ВиК, за целта трябва да разкопае 9 километра. 7 километра са заявили от ЕВН- Топлофикация, за да направят своите 4 милиона вложения. Около 10 милиона пък е инвестицията на "Сити газ" - с разкопаване около колелото на гарата, за да газифицират училище "Антим I" и болницата "Свети Мина" започват към средата на ноември. Още през декември ВиК ще разкопаят почти целия булевард "Марица-Север" - от моста до УХТ чак до моста на панаира, както и паважни улици в Кючук Париж. Кошмарът за всички обаче ще настъпи през февруари, когато ще започне подмяната на магистралния водопровод по бул. "Шести септември" от Съдебната палата до хотела на Ванко 1 и голямото кръстовище до новостроящата се "Била". Ще започне и копане по бул. "Мария Луиза" от църквата "Света Петка" пак до същото място - хотела на Ванко 1, и като за десерт обещават разкопки по "Гладстон" от "Васил Априлов" до "Руски".
ЕВН напъват през февруари да започват работа от улица "Арх. Камен Петков" през стадион "Ботев", където ще пресекат бул. "Източен", за да прекарат топло до училище "Душо Хаджидеков", което пък се намира до кръговото между "Богомил" и "Петко Д. Петков".
Отделно от това върви инвестиционната програма на общината. Черешката на тортата, според признанието на заместник-кмета
Александър Константинов, ще бъде, ако общината изтегли 30-милионния заем и започне да оправя вътрешнокварталните улици.
"Изискал съм точни графици кое кога и как, за да не се допуска копаене, заравяне, асфалтиране и пак копаене и излагане", закани се заместник-кметът
Руси Панчев, който поема контрола над координацията в свои ръце.
"Над 50 милиона лева ще бъдат налети догодина в инфраструктурата на града. Имаме интерес всички тези пари да бъдат инвестирани, но не може и да изселим за една година Пловдив. Задачата ни, макар и много сложна, е да създадем условия тези инвестиции да се изпълнят при най-малко неудобства за гражданите", обясни Константинов.