500 млн.лв. еврофинансиране ще може да усвои Община Пловдив до края на 2020 г., предаде репортер на
Plovdiv24.bg. Това съобщиха на съвместна пресконференция председателят на ОбС Пловдив арх.
Илко Николов, зам.-кметът
Димитър Кацарски и арх. Белин Моллов - ръководител на "Пловдив-2020". Проектът за "Постигане на устойчиво развитие на гр. Пловдив чрез изработване на Интегриран план за градско възстановяване и развитие с времеви хоризонт - 2020г." се разработва по ОП "Регионално развитие" от едноименния консорциум, спечелели обявената обществена поръчка от общината за 680 000 лв. без ДДС.
"Пловдив-2020 трябва са се превърне в европейската кредитна карта на града", категоричен беше в резюмето си арх. Николов. Стана ясно, че зоните за въздействие в Пловдив, към които ще бъде насочено финансирането трябва да са минимум три -централна градска част, социална зона и индустриална зона.
На 4 септември ще се състои обществено обсъждане, на което ще бъдат представени зоните, а на 23 септември Община Пловдив трябва да подаде всички документи в МРРБ за одобрение, съобщи Кацарски.
Приоритетните дейности по проекта са преструктуриране и обновяване на съществуващи производствени зони, въвеждане на нови производствени технологии; Обновяване на съществуващи жилищни комплекси и рехабилитация на панелния жилищен фонд; Подобряване на транспортните системи и благоустрояване на улиците; Осигуряване на ефективна защита и обновяване на обществените озеленени площи; Осигуряване на ефективна защита и социализиране на богатото културно-историческо наследство; Осигуряване на възможности за довършване на замразено строителство на културни, образователни и здравни сгради.
Действията в сферата на икономическото развитие включват разширяване възможностите на местните власти за генериране и разпореждане със собствени ресурси. Повишаване на капацитета и компетентността на местните власти за управление на икономическото развитие, в т.ч. чрез партньорство с частния сектор; Създаване на умения за привличане и ефективно използване на средства заподкрепа на местното икономическо развитие от национални и международни източници; Съгласуване и взаимно допълване развитието на населените места в рамките на по-големи регионални структури чрез между общинско коопериране и плановете за регионално развитие; Облекчаване на условията за кредитиране на малки и средни предприятия; Насърчаване на публично-частното партньорство.
Трябва да се опишат силните и слабите страни на градовете и кварталите в Пловдив, да се определят съвместими цели за развитието на градските зони и да се изгради визия за бъдещето на града, да се координират различните планове и политики за кварталите, секторите и технически проекти и да се гарантира, че планираните инвестиции ще помогнат да се насърчи добре балансираното развитие на градската среда.