Зам. кметът Красимир Ангелов коментира, че и двете институции са особено заинтересовани, да се даде алтернатива на тези хора, а възможността е само една - да им се предложи работа.
Според Мария Гуджева изход в ситуацията е изготвеният цялостен план на действие, който включва активни мерки като курсове за квалификация, работа с психолози, за да ги мотивират да започнат работа, възможностите на различните програми на Агенцията по заетостта. В момента много активно се работи с Оперативна програма „Развитие на човешки ресурси", в момента там се предлагат проекти за повишаване на квалификация на заети лица. Пловдив е приел 41 проекта за 3000 души на стойност 2 700 000 лв. Ако всички бъдат одобрени, ще се решат основни проблеми като липсата на кадри в определени професии. За Пловдив е характерно голямото търсене на шивачки и липсата на подготвени кадри. Трябва да ги мотивираме, преквалифицираме и изобщо да ги създадем като кадри, коментира Мария Гуджева. Усилията на общината и агенцията ще се обединят в посока подготовка на кадри и даване на алтернатива, единодушни са и двете институции. По последни данни в Бюро по труда Пловдив са регистрирани 7090 души. Безработицата е 4.32 процента, което е много ниско като ниво.
Зам.-кметът Красимир Ангелов коментира, че проблемът е да се намери максимално съответствие между нуждата от работа и работните места. „Това е свързано с конкретни хора и трябва да сме наясно, че ако има сто работни места и сто човека, то тези работни места не е сигурно, че ще се заемат от тези хора. Срещата беше нужна, за да уеднаквим подхода си и да видим реалните възможности за партньорство" - допълни Красимир Ангелов.