Два случая на нарушения, свързани с полагането на извънреден труд по време на коледните и новогодишни празници са констатирани от Инспекцията по труда в Пловдив. Това съобщи Атанас Чернаев, директор на инспекцията в Пловдив. Учудващо е, че нито един сигнал от граждани за такива нарушения не е получен на дежурните телефони, както и на сайта на Инспекцията - нито от Пловдив, нито от Смолян. Инспекторите са направили общо 6 проверки, свързани с полагането на извънреден труд по празниците, каза още Атанас Чернаев.
745 акта е съставила Инспекцията по труда в Пловдив за установени нарушения на норми на трудовото законодателство през 2011 година. Нарушенията са свързани основно с неизпълнени изискванията на нормите, свързани с трудовите взаимоотношения, регламентирани в Кодекса по труда. Само 79 от актовете са били за констатирани нарушения, свързани със здравето и безопасността на труда. Останалите 640 акта са били основно за нарушения, свързани с работното време и заплащането на труда, каза Чернаев. По тази причина основно натам е насочен погледът на инспекторите, тъй като там нарушенията са най-много.
Последните няколко години тенденцията не се е сменила, предполага се, че тя ще продължи и тази година. Именно в тази насока са най-много и сигналите, подадени от гражданите. Тези нарушения се констатират най-вече във фирми за търговия и услуги, но именно тези фирми са най-много в Пловдивска област, затова там са и най-многото проверки на Инспекцията на труда. По думите на Чернаев не може да се каже, че хората не познават основните си трудови права. Със сигурност има и такива хора, но те не се и мъчат да ги научат. Голяма част от хората познават добре правата си и се мъчат да ги защитават.
Друга голяма част се страхуват, за да не изгубят работата си. 1000 фирми от област Пловдив са декларирали, че имат наети работници на 4 часов работен ден, но това не означава, че в някои от тях това наистина е така, каза Чернаев. Там, където се констатират нарушения, свързани с полагането на извънреден труд, или липса на графици, се търси наказателна отговорност на работодателя.
В момента, в който се констатират такива нарушения, се налагат имуществени санкции, като в КТ е предвидено глоба в размер от 1500 лева до 15000 лева. Обикновено наказателните постановления са в по-долните граници, каза Чернаев. По думите му това не е малка санкция за фирми, които имат по 15-20 работници. Най-честите нарушители в този аспект са именно такива фирми. При големите фирми това нарушение се среща рядко.
Източник: радио "Фокус"