Адресната регистрация подлуди гражданите и общинарите на Пловдив

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
14:35 / 05.06.2011
5042
Промените в Закона за гражданската регистрация буквално подлудиха пловдивчани и отвориха допълнително доста работа на експертите в шестте районни кметства под тепетата.

От около 2 седмици всеки, който си сменя адреса, трябва да представи оригинален документ за собственост и да предаде копие от него, което ще се съхранява 5 години в общината.

На ден минавали средно по 10-15 пловдивчани, желаещи да променят адреса си. Имало и доста случаи на граждани, които пред гишетата се отказвали от тези свои намерения заради усложнените процедури.

"Налага се да четем нотариални актове, въпреки че според длъжностните характеристики нямаме такова задължение и право. Но това е бял кахър на фона на останалите неразбории, с които всекидневно се сблъскваме. Като замисъл: да се сложи край на многобройните адресни регистрации, законът е добър, но практическото му прилагане е доста трудно. Има доста недомислици и регистрацията стана доста сложно нещо", твърди главен специалист в отдел ГРАО под тепетата.

В Пловдив има и доста случаи на откази от пререгистрация, тъй като собственикът или някой от съсобствениците живеел в чужбина. По същата причина живеещи на село възрастни хора не можели да си получават пенсиите на предишните адреси в Пловдив, тъй като наследниците им, на които били прехвърлили имотите си, били от няколко години зад граница.

В Пловдив има над 3000 семейства, които ползват общински жилища, а за регистрация на всеки член от семейството, който не бил вписан в типовия договор за наем, се изисквало задължително разрешението на градоначалника Славчо Атанасов. Подобни случаи не били инцидентни и най-често се отнасяли за младоженци.

"Абсурд е нотариалните актове да попаднат в ръцете на хора, които да злоупотребят с тях", убедени са от кметството в Хасково, които ще пазят копия от документите 5 години. Ако попаднат на съмнителни документи, служители са длъжни да се обърнат към полицията за проверка. В по-малките хасковски общини като Минерални бани и Стамболово проблемът с нотариалните актове е голям. Местните не искат да дават пари за административни такси и повечето имоти се водят на отдавна починали хора.

Повечето от собствениците на имоти се оказват без нотариален акт, който се изисква при даване на временен адрес в Кюстендил и общината, обявиха и от тамошната администрация. "Сега тепърва вадят нотариални актове, истинска анархия е", отбеляза пиарката на общината Рени Димитрова.

Източник: в. "Труд"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
BMW отнесе мантинелата на основен пловдивски булевард, полиция и ...
Ключова рокада в Община Пловдив
Шофьор олекна с 1350 лв., 18 контролни точки и остана без книжка ...
С ледено шоу откриват Ice Park Пловдив
Влаковете тръгнаха под Бетонния мост и през Централна гара
РИОСВ Пловдив отчита замърсяване на въздуха


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).