"Трябва да се разгледа личността на Асен - в млада възраст е, за мен дете, момче с отлични характеристични данни: отговорен, уважаван, обичан, винаги добронамерен, отличен ученик с амбиции за бъдещето си. Затова нека не подхождаме бездушно към съдбата на това младо момче." Това заяви защитата на Асен Гюрганчев, прегазил пешеходка на бул. "Шести септември", след което избягал, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
"Малко крайно се интерпретират събраните доказателства", сподели адвокат Давчев в залата. По думите му по делото са събрани ясни доказателства, че след удара Асен е опитал не да скрие щетите по автомобила, а да ги поправи.
"Мотивът му да извика съучениците си е бил страхът от баща му, който по ирония на съдбата в този момент не е бил в България. Единственото, което е дошло на ума на това дете, е баща му да не види натрошената кола", посочи Давчев.
Той бе категоричен, че в такъв дух са и свидетелствата на съучениците, помогнали след инцидента. Единият разказал, че Асен е трябвало да поправи колата, "за да не му се кара баща му". Другият пък споделил следното: "Познавам бащата на Асен и знам, че ще му се кара. Асен изглеждаше много зле емоционално".
От свидетелствата на близките на младежа пък става ясно, че в деня след катастрофата Асен е решил твърдо да се предаде, изчакал полицаите в дома си, сам им отворил и след това ги е завел до колата. След задържането му пък е съдействал изцяло на органите на реда, пълно и подробно е разказал какво е направил. Осъзнал е вината и грешката си, не е скрил нищо, включително това, че е търсил съученици да поправят колата. Припомняме, че на тях той първоначално казал, че се е блъснал в колчета.
"Помислете какво е в главата на едно дете на 19 години. Възможно ли е да се предаде без родителите си? Той е водел борба със себе си, за което свидетелства и обстоятелството, че след сблъсъка е спрял за секунди, колата е забавила хода си, но страхът, уплахата и шокът са надделели", опита да разчувства залата Давчев.
Не на последно място той бе категоричен, че липсата на автотехническа експертиза към този момент създава пречки да се създаде пълна картина на събитията от фаталния ден - точната причина за катстрофата, скоростта, с която се движил автомобила, обстоятелствата и прочие.
Самият Гюрганчев промълви, че съжалява, но помоли за по-лека мярка, за да успее да завърши образованието си. По делото защитата представи и подписка от около 900 души в подкрепа на момчето.
"Подписката не е за някакво снизхождение. С нея съученици, родители, учители, класният ръководител единствен искат да стане ясно, че той е един отговорен, амбициозен млад човек, който е обичан и уважаван от съученици и учители", коментира адвокатът на Асен.
"Очевдино го харесват момчето. Прокуратурата не твърди, че той е лош човек, просто в конкретната ситуация има опасност да се укрие, контрира обвинението. Бягството може да се обясни с младата възраст, със силната уплаха, но последвалите действия, с които е опитал да заличи следите, вместо да се обади в полицията и да се предаде, няма как да надделеят над първото". В крайна сметка съдът остави младежът в ареста.
СТИГА ПРОСТОТИИ,КОГАТО КАРАТ ДЖИПОВЕТЕ НА РОДИТЕЛИТЕ СИ НЕ СА ДЕЦА,А КАТО НАПРАВЯТ БЕЛЯТА СТАВАТ ТАКИВА,МИНИМАЛНА ВЪЗРАСТОВА ГРАНИЦА ЗА МЛАДИТЕ ЧОБАНИ-ШОФЬОРИ -ДЖИГИТИ- 21 ГОДИНИ,ЗА ДА НЕ СА ДЕЦА И ДА ПОНАСЯТ ПОСЛЕДСТВИЯТА КАТО ВЪЗРАСТНИ
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.