В периода от 7 до 12 септември агенция "Медиана" направи проучване, в което участие взеха 702-ма души над 18 годишна възраст.
На въпроса "Ако днес, сега, избирахте кмет на град Пловдив, за кого от тези хора щяхте да гласувате?", участниците отговарят по следния начин:
За Славчо Атанасов гласа си биха пуснали 30,3 % от отговорилите, докато за кандидата на ГЕРБ Иван Тотев процентите са 21,1 %.
Останалите претенденти за кметското място биха получили следния процент според това допитване: Дани Каназирева ("Съюз за Пловдив") - 6,7 %, Георги Титюков ("Кауза Пловдив") - 3,0 %, Гиньо Матев (ВМРО-БНД) - 1,4 %, кандидатът на ДПС - 0,3 %, а отговор "друг кандидат" са посочили 12,9 % от запитаните. 24,3 % са отговорили с "Няма да гласувам", а 8,6 % заявяват, че ще гласуват срещу заплащане.
Негативизмът спрямо ГЕРБ ("не бих гласувал за кмет от тази партия") е силен - 51 % от избирателите категорично не желаят кмет от тази партия.
ГЕРБ засега не успява да консолидира избирателите си около партийната си кандидатура. Значителна част от потенциалните избиратели на тази партия (46 %) предпочитат да гласуват за друг - Славчо Атанасов, Дани Каназирева, Георги Тютюков.
На практика Иван Тотев не се ползва с популярност извън средите на ГЕРБ - симпатизантите (не набира гласове "отвън").
Към момента данните дават основание да се предположи относително висока изборна активност на предстоящите избори в Пловдив - около 60 % от избирателите с право на глас.
Вниманието на пловдивчани продължава да е насочено към проблемите на кризата - безработица, бедност, нисък жизнен стандарт. Проблемите на благоустройството и средата на живот са изтласкани на втори план. (Избирателите сега биха желали да слушат за възможностите за привличане на инвестиции, за разкриване на работни места, а не толкова и не само за решаване на проблемите на градоустройството. Акцентът на внимание е изместен от кризата).
Засега Славчо Атанасов е лидер в кметската надпревара. Разликата между него и следващия в класирането Иван Тотев e приблизително 10 %.
Кандидатурата на Славчо Атанасов се подкрепя от широк спектър симпатизанти на различни партии - в това число симпатизанти на БСП, ГЕРБ, други партии, политически неопределени избиратели. Ако тази широка подкрепа бъде съхранена, тя ще реши и изборите.
Наблюдава се високо (необичайно) напрежение в ромската общност. Част от ромите директно заявяват, че ще гласуват срещу заплащане, а присъствието на анкетьорите там интерпретират като опит да се попречи на "бизнеса" им. (Реагират с агресия дори срущу анкетьори, които дълги години са работили там).