В края на май и края на юни 2007 г. агенция Алфа Рисърч проведе две изследвания.
Първото се състоя от 31.05. до 01.06 2007 г. относно проблемите на град Пловдив и нагласите към местната управа, както и за отношението към предстоящите местни избори. Реализирано е под формата на две групови дискусии с жителите на централен район и с тези на крайните квартали на града.
Второто изследване е от периода 18-21 юни 2007 г. и касае електоралните нагласи в община Пловдив. Проведено е под формата на пряко стандартизирано интервю по домовете на интервюираните пълнолетни граждани / 700 ефективни интервюта /.
1. На въпроса „Какви са основните проблеми на града?" най-често срещаните отговори са:
- чистотата - 32.1 %
- лошо състояние на пътищата, много дупки - 27.4%
- транспорта - 15.3 %
- лошо състояние на градинки и площадки 10.9%
2.На въпроса „Как преценявате състоянието на вашето семейство през последната година в сравнение с предишните?" пловдивчани дават следните отговори:
Впечатление прави нарастващият процент сред анкетираните, които заявяват че положението на тяхното домакинство се влошава. Ако през януари 2007 г. той е бил 25 %, то през юни е вече 33 %.
Тази негативна тенденция обяснява и нарас
тващия брой на анкетираните, които изразяват желание за смяна на кмета на града.
3.На въпроса „Кое от следните твърдения споделяте?" пловдивчани дават следните отговори:
В тази връзка е и промяната по отношение одобрение-неодобрение дейността на сегашния кмет д-р Чомаков. На въпроса „Как оценявате дейността на кмета на Пловдив д-р
Иван Чомаков" отговорите са :
Ако през януари одобрението е било 49 %, то през юни пада на 41 %. В същото време неодобрението е нараснало от 48 % през януари на 56 % през юни. Интересен е фактът, че ако през януари над 60 % от симпатизиращите на БСП не са одобрявали дейността на д-р Чомаков, то през юни процента е 49, а тези които го одобряват са 51 %. Тези данни кореспондират с появилите се напоследък коментари, че той може да бъде припознат като кандидат за кмет, подкрепен от лява коалиция.
5.Най- интересни са отговорите на въпроса „Одобрявате ли дейността следните политици?" Резултатите са :
Сравнение с резултати от месец януари 2007 г
Даниела Желязкова - юни - 4.7 %. / неизследвана през януари /
Димитър Костов - юни - 6.2 % / януари - 1.8 % /
Захари Георгиев
-юни 8.6 % / януари - 12.8 % /
Д-р
Иван Чомаков -юни 42.8 % / януари - 45.1 /
Йордан Радев - юни 2.6 % / януари - 15.5 % /
Ген. Йордан Кюмюрджиев - юни 6.9 %/ неизследван през януари /
Мария Капон - юни 11.4 %/ неизследвана през януари/
Николай Караиванов - юни 1.6 % / януари - 0.8 % /
Славчо Атанасов -юни 41.4 % / януари - 28.8 % /
Спас Гърневски - юни 7.7 % / януари - 11.8 % /
Тодор Петков - юни 3 % / януари - 3 % /
Тодор Христев - юни 3.6 % / януари - 1.2 % /
На първо място трябва да се отбележи фактът, че на този етап се оформят две сериозни кандидатури за кмет на Пловдив - тези на д-р Чомаков и на
Славчо Атанасов.
Докато одобрението за д-р Чомаков е основно сред симпатизантите на СДС и в значително по-малка степен сред тези на другите десни формации, то
Славчо Атанасов намира сериозно одобрение за дейността си и сред симпатизантите на ДСБ /66 % / и ГЕРБ/ 53.3 % /.
Най-високо е одобрение за него и сред анкетираните, които не са заявили симпатии към която и да е партия. / 34%/
Не трябва да се пропуска и фактът, че до момента няма друга, официално заявена кандидатура за кмет на Пловдив, освен тази на д-р Чомаков и това вероятно е едно от обясненията за сравнително високия му рейтинг към момента.
Най-сериозната промяна в електоралната нагласа на пловдивчани е в нарасналото одобрението за дейността на
Славчо Атанасов, с повече от 12.5 %, за да надмине цифрата 41 %.
Тази положителна промяна в нагласите на пловдивчани към него е особено видима и в проведените групови дискусии при изследването от месец май 2007 г. Участниците в тях спонтанно дават за пример като „подходящ" кандидат именно
Славчо Атанасов, като това става още в началото на дискусиите, а не в края / т.е. преди още да е станало въпрос за местни избори и кандидатури за кмет /.
Хората го описват като „работяга, действен, активен и работлив", като „мъжко момче, което държи на думата си / това го свързват и с факта, че е от ВМРО /. Смятат, че е издигнал „Тракия" нагоре, направил го е квартал за живеене и че хората там „на ръце ще го носят".
Любопитно е, че
Славчо Атанасов е познат във всички райони на гр. Пловдив, където също хората изразават високо одобрение за дейността му.
Могат да се направят две ключови заключения за настроенията в града преди местните избори :
1.В града има сериозно недоволство от работата на сегашния кмет д-р Чомаков и настроения срещу преизбирането му за следващ мандат.
2.
Славчо Атанасов е много популярен, при това не само сред жителите на район „Тракия", но и сред представителите на други квартали.