Демонтирането на паметника на незнайния воин, както е официалното име на монумента "Альоша" и с когото всички свързват град Пловдив, е "претоплена стара манджа". Това обяви на пресконференция пловдивският лидер на партия АБВ Георги Илчев, предаде репортер на
Plovdiv24.bg.
"Този въпрос има юридическо измерение – същият е предмет на защита на междудържавен договор между България и Руската федерация, подписан от президентите Жельо Желев и Борис Елцин, за които никой не твърди, че не са демократични президенти. Договорът е за приятелски отношения и сътрудничество между Република България и Руската федерация. С чл. 14 от този договор сме поели изричния ангажимент взаимно да опазваме паметниците си - и исторически, и паметници на култура, с които се представяме в съответните държави.
В този смисъл, не мисля, че в тази ситуация трябва с още един казус, бих казал измислен казус, защото пловдивчани го решиха отрицателно преди 20 години, ние да внасяме напрежение и разделение сред обществото." - заяви Илчев.
Лидерът на АБВ
Румен Петков припомни, че през 1990 г. са съборени много паметници на честни и почтени хора, загинали в името на някаква тяхна кауза.
"От социална гледна точка, от гледна точка на политически разбирания не мисля, че каузата е с нещо укорима. Станахме ли по-богати? Станахме ли по-достойни? Станахме ли по-солидни европейци? Не, просто събаряхме паметници. С мълчаливата поддръжка на външни фактори.
Когато преди 2 или 3 години се посегна върху паметници в Лондон и в Щатите, тогава започна воят: Ама що така стана? Да, така стана. Мисля, че ние в България трябва да сме си извадили поне изводите, че събарянето на паметниците, стъпването на шията на историята няма да ни направи по-достойни хора, по-уважавани европейци", каза Петков.