В зала "Лотос“ на Регионалния природонаучен музей – Пловдив откриха нова експозиция с аниматроник модели на динозаври, предаде репортер на
Plovdiv24.bg. Първите посетители в новата зала бяха децата от ДГ "Майчина грижа", които с огромен интерес наблюдаваха гигантските влечуги, които са били господари на Земята преди повече от 65 милиона години.
На официалното събитие присъства кметът на Община Пловдив
Здравко Димитров, заместник-кметът "Култура, археология и туризъм“
Пламен Панов и кметът на район "Централен“
Георги Стаменов.
Директорът на музея Огнян Тодоров опасни, че това, което виждат, е част от новата експозиция на музея. Тя се подготвя от 2019 година. Със съдействието на общината е бил направен цялостен ремонт на фасадата по проект на Министерството на културата, съобразен с авторското право на сградата. Интериорът представлява пещера, в която е разширена идеята с бели полета в периферията на залата, в които ще се прожектират динамични изображения от периода на Ранната креда. "Това са част от експонатите - пет вида динозаври, някои от които са леко умалени като размер в сравнение с естествените видове“, каза Тодоров. Произведени са от китайска фирма, която е най-основният производител на тези артикули. Тя е произвела динозаври за всички европейски държани. Досега в България няма такава постоянна експозиция.
"Закупихме експонатите с бюджет от 35000 лева от собствени приходи, като през 2022 година ще бъдат добавени още експонати - 7-метров динозавър и още три други видове. Всичките те са направени по реални пропорции, не са измислени, пресъздават научната информация за тези видове“, каза още Огнян Тодоров.
Той добави, че музеят се радва на добра посещаемост и ще успее да вземе и останалата част от експозицията.
Най-радостното е, че не се предвижда увеличение на входните билети.
"Музеят е една образователна и научна институция. Тези динозаври нямат научна стойност, те копират естествените видове. Подготвихме тази експозиция поради факта, че децата питат къде са динозаврите. Те получават емоция, знания и усмивки като ги виждат. Това е перспектива тези деца да задълбаят знанията си и да ги продължат. Предвиждат се и лекции с експерт в сферата на палеонтологията, ще се разгърне този модул в научна област. Морският аквариум на музея също ще бъде открит до края на годината. С разрешение на Министерството на културата се подготвя и зала за макети на едноклетъчни.
Огнян Тодоров каза още, че е подсигурена и мобилна лаборатория за тестване пред музея, с възможност за осигуряване на зелен сертификат.