Председателят на общински съвет Пловдив арх.
Илко Николов бе избран за член на управителния съвет на Националната асоциация на председателите на Общински съвети в република България на провелото се вчера 10-то събрание на Асоциацията, чийто домакин бе Пловдив. Арх. Николов сподели, че доверието, което е получил от своите колеги от цялата страна, е признание за добрата работа на общински съвет Пловдив за краткия период от време, в който той е председател.
Избирането ми за член на управителния съвет е признание за работата ми. Това е и голяма отговорност, тъй като една от целите на сдружението е да бъде изградена здрава връзка между отделните органи на местно самоуправление, което да подобри както обслужването на гражданите, така също да спомогне за интегрирането им в управленския процес. Арх. Николов изтъкна, че по време на общото събрание всички присъстващите са се обединили около тезата, че въпреки политическите различия нивото на експертност и професионалната ангажираност на всеки един като председател на Общински съвет трябва да бъде водещ елемент. Залагането на експертното начало в работата на Общински съвет Пловдив е елемент от стратегията за развитието на община Пловдив и превръщането й в добро място за живеене", допълва арх. Николов.
По време на самия форум бе направен отчет за работата на Асоциацията в периода 2008-2011, а също така бе гласуван бюджета на организацията и бе избран нов управителен съвет и председател. За председател бе избран председателят на ОбС Созопол Красимира Германова, а целият управителен съвет наброява 25 члена. На събранието бе избран и Контролен съвет съставен от 7 члена. 136 председатели на Общински съвети от цялата страна участваха във форума.
Националната асоциация на председателите на общинските съвети е създадена 2004-та година в Пловдив. Нейната цел е да координира работата на общинските съвети и техните председатели и да отстоява интересите на местната власт. Вече 8-ма година от създаването си, асоциацията работи в диалог с централната власт, с парламента и министрите по различни проблеми. Част от тях са формиране на позиции по закони и постановления на Министерски съвет, както и при формирането на бюджети.
От Асоциацията отчитат напредък що се отнася до условията, при които работят общинските съвети в България. Проблемите по-скоро се появяват в началото на всеки мандат при съвместната работа между общинските съвети и общинските администрации по места. Проблем за Асоциацията е намаляването на размера на приходите от Републиканския бюджет към общинските бюджети, а оттам и към тези на Общинските съвети. По този проблем ще продължи да работи Асоциацията със сдружението на общините в България.