Изключително важно е да има заграждания на Небет тепе в Пловдив. Това каза в инетрвю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" археологът София Христева, ръководител на разкопките там. Според нея, това е наложително не само заради безопасността.
"Това е моето мнение, и на директора на Археологическия музей в Пловдив, както и на архитект Пройкова и реставратора Кольо Стоянов. За всички нас това е изключително важно. Тук не става въпрос за слагане на вход, тук не става въпрос за цялостно ограничен достъп", поясни Христева.
Идеята е да бъде ограничен достъпът в определен часови отрязък от време. През това време, примерно вечер, не трябва да идват туристи.
"Защото, като дойдат тук, си хвърлят чашите, пият, всички нужди се вършат и т.н., стъпва се навсякъде, продължават да се рушат зидовете. Идеята, в крайна сметка, е да се спазва едно трасе, което е направено чрез алеи и да се върви по тези алеи, а не да се ходи по зидовете и да бъдат унищожавани", каза още Христева.
По думите й така е в цяла Западна Европа, където дори парковете се затварят вечер, дори да няма археология в тях.
"Така че имаме си нашите причини да смятаме, че е по-добре да се загражда и да е отворено само в определен часови диапазон", каза още веднъж София Христева.
По думите и Небет тепе до ден днешен е доста посещавано място.
"Опитваме се дори да спрем туристи, тъй като все пак сме строителна площадка и да ги предпазим от това някой да не се контузи, да не стане нещо, тъй като минават машини, все пак има строителна дейност. Но въпреки това, те имат огромното желание да го видят. Така че предполагам, че интересът към обекта ще се запази и след това и потокът ще е много по-голям. Все пак социализацията и слагането на табели и на повече информация, която туристите ще видят, е много важно и ще привлече повече хора", добави Сифия Христева.