Археолози откриха в Пловдив 500 монети от различни епохи

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
14:25 / 17.08.2024
4887
Повече от 500 монети от различни епохи и  златна заготовка за изработка на ювелирни изделия, откриха археолози от Регионален археологически музей в Пловдив.

Находките бяха открити при спасителни разкопки в подножието на Стария град. Проучваният обект е в историческа зона "Филипопол - Тримонциум - Пловдив", която представлява групов паметник на културата. Разположен е в  непосредствена близост до Източната порта на Филипопол.

Предполага се, че в римската епоха и късната античност там е имало търговски, а преди това занаятчийски помещения. Няма данни за жилищни сгради, съобщи в интервю за Радио Пловдив ръководителят на археологическите проучвания Десислава Давидова:

"На обекта се откриха части от две верижни помещения, които са свързани с античната улица, която е експонирана към Източната порта. Има и по-ранни културни пластове и находки, които са свързани преди идването на римляните на Балканите и преди организацията на провинция Тракия".

Откритите монети са предимно бронзови и доказват, че теренът е бил обитаван повече от 2500 години.

"Монетите подлежат на реставрация и не мога да кажа дали са само бронзови, защото понякога сребърните монети имат плътна патина и трудно могат да се идентифицират на терен".

Златната заготовка е намерена във вторична изкопана яма и предстои да бъде анализирана, тъй като обектът има множество напластявания.

"Заготовката категорично не е била за производство на монети. Вероятно е предназначена за разкрасяване и правени на някакъв вид бижута".

Открит е и много керамичен материал от различни епохи.

"Имаме керамични съдове от края на 3-ти - началото на 4-ти век. Открихме и желязна лампа, което мен ме изненада, тъй като желязото е неустойчив материал и рядко се опазва".

При работата на терена археолозите са слезли на 6 и половина метра дълбочина. Открити са пристроявания от различни периоди. Най-много има между 2 и 6 век.

"Много пристроявания има след което има ремонтни дейности, прекроявания на пространствата. В по-късните епохи има и две погребения. Пространството е използвано съобразно какво исторически е сполетяло града в различните епохи, защото е имало не малко нападения".

Ръководителят на археологическите проучвания Десислава Давидова припомни, че още в началото на разкопките беше намерен надпис. Предполага се, че той е от постамент за статуя, датиращ от времето на император Септимий Север.

Работата по обекта е била трудна, тъй като съвременния насип е нестабилен и археолозите са внимавали да не подкопаят къщите, които са в близост. Проучвателната дейност е продължила 25 дни.

Виж коментарите (0)

Още по темата (62):
20.07.2024 Ремонтните дейности около Източната порта продължават
12.07.2024 В Пловдив откриха фрагмент от античен надпис от династията на Северите
08.07.2024 От "Централен" за тротоарите до Източната порта: По обекта се работи вече 10 дни
08.07.2024 Пловдивчанин: Докога?
01.06.2024 Реставраторът на Източната порта: Оригиналният материал е над 85%
29.05.2024 Реставраторът на Източната порта на Филипопол: След 45 години - цяло чудо е, че толкова много неща са запазени
Още новини от Новини от Пловдив:
Пълна мистерия в пловдивско село, издирват тайнствена жена
Пловдив се включва в глобално събитие, обединяващо хора от цял св...
Деца намериха портфейл в парк "Белите брези", издирва се собствен...
Шофьорка, убила дете на пешеходна пътека в Пловдив: Признавам се ...
Служителите на Областна администрация Пловдив слязоха от автомоби...
Момиче краде капачки от автомобил, камера засне всичко


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).