ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Архитект за премахването на Альоша: Това е задача, за която са необходими огромни средства
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:04 / 13.01.2025Коментари (23)5561
©
На няколко пъти е имало дебати за неговото премахването на Альоша, преместване или дори разрушаване. Никога не съм бил привърженик на разрушаването на каквото и да било – създадено и построено от човешката ръка. Още повече паметник.

Познавах един от създателите на този паметник, известният пловдивски скулптор Иван Топалов. Още като юноша обичах да го гледам как работи в неговото ателие, което тогава се намираше недалеч от тогавашната пловдивска гимназия "Димитър Благоев".

Някои изказаха мнение, че това е задача, за която са необходими огромни средства. И бяха твърдо убедени в това. И наистина звучаха много убедително. На пръв поглед доводите им изглеждаха достоверни. Наистина за да се направи път до паметника за товарни камиони, които да извозват каменните отломки, е свързано с много средства.

Изтъкна се, че бетоновата носеща конструкция вътре в паметника е много здрава и е армирана със стоманени релси.

В случая за мен е интересна техническата страна на въпроса. В продължение на много години живях на Понеделник пазара. Имах възможност да гледам как и по какъв начин каменарите разбиваха твърдия сиенит. Между двата минерала гранит и сиенит като свойства и състав разликата е минимална. Особеното е, че сиенитът е доста рядко срещан минерал в природата и изобщо по света за разлика от гранита. И затова пловдивчани трябва да ценят и пазят този дар на природата.

Каменарската професия е почти на изчезване в България. Вероятно все още може да се намери майстор каменар. Тези майстори каменари знаят къде да направят отвора в камъка, където се поставя взрива.

Знаят колко взрив да сложат в дупката. Знаят колко дупки трябва да се направят, на какво разстояние една от друга. Благодарение на техните знания и умения разрушаването на един каменен или бетонов елемент може да стане съвсем елегантно и безпроблемно независимо колко е голям. Те могат да сринат този елемент така, че от него да остане само една купчина каменни отломки.

Извозването на каменните отломки също не е проблем за този, който знае как да го направи. Преди години бях писал за срутището на Джамбаз тебе, което стана през една нощ. Може би за него си спомня моя приятел арх. Петър Дикиджиев. Тогава се изсипа огромна скална маса, която трябваше да се премахне. Разбира се, път до там няма и не можеше да се направи.

Решението беше много просто. От мястото, където се срути скалната маса, до градинката в подножието на тепето се направи един улей от здрави дървени талпи. По този улей се изсипваше скалната маса и от него директно тя попадаше в каросерията на самосвалите ,които влизаха в градинката на заден ход. Камионите за да влязат в градинката се наложи да разбият част от красивата каменна ограда. Няколко месеца продължи извозването. За мое огромно съжаление тази красива каменна ограда по късно изцяло беше премахната.

На кого ли е пречила? И къде ли са отишли каменните късове, от които тя бе изградена?

Каменната ограда наподобаваща тип циклопна зидария е приложена на много други места на Джамбаз тепе. Заслужава си човек да я разгледа по подробно, но тава е друга много дълга тема.

Една огромна тема са естествените материали, които се прилагат в архитектурата. Лошо е, че създателите на архитектурните проекти трудно могат да различат гранит от сиенит, не знаят какво е базалт или бигор, риолит. Дали може някой да различи по аромата дървесината от дъб от тази на бук или бреза?!

Изкуственият интелект ще ни помогне.

Из спомените на арх. Олег Каразапрянов


Още по темата: общо новини по темата: 124
14.01.2025 Бивш зам.-кмет на Пловдив за Альоша: Всичко се продава и колко му е да продадем и този символ на града ни
12.01.2025 Ново предложение за Альоша: Паметникът да остане, но поне лъжовният надпис да бъде заменен
03.01.2025 Атлантици: Ако Альоша се махне от тепето, а Графа от авиобазата, съветските МиГ-ове съвсем ще да спрат да летят
03.01.2025 Бурна дискусия в ефир за паметника на Альоша в Пловдив
02.01.2025 Пожелаха си през 2025 г. Альоша да слезе от тепето с наведена глава
27.12.2024 Митрофанова: Обезателно ще присъствам на паметника на Альоша в Пловдив за 9
май
предишна страница [ 1/21 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
+2
 
 
Много ги боли червените тролчета за каменяка!
0
 
 
В момента няма пари за снегопочистване, Вие тръгнахте с харченето на куп пари за безмислени дейности.
на 13.01.2025 г.
+1
 
 
Толкова е просто . Открива се банкова сметка и започват доброволни дарения за премахването му. Убеден съм че само за месец ще се съберат пари и за построяването на панорамен ресторант на върха до който ще се стига с лифт
+5
 
 
На чакъл, а чакъла на бетон, а с бетона да залеем "братската" могила! Някъв пияндурник ни обяснява колко щяло да бъде трудно.
Нищо не пишете - днес в Пловдив, в спортната зала има волейболен мач за суперкупата на България.
на 13.01.2025 г.
+5
 
 
Все от някъде трябва да се започне! Националните ни герои да са долу с по един бюст-паметник, а тоя двоен поробител, да стърчи и то с шмайзер - няма да се търпи дълго. На червените човечета ще кажа, че светът се променя, само вие искате да сме още губерния и подлоги на алчната имперска Рассия! Може да поканите и тавариш Мутрафонова на събарянето, да й подарите едно паве, със сълзи на очите.
-7
 
 
Коментарът е скрит (покажи)
Отговори (1)
Здравейте! На 03,08,2019г. в темата ви "Ботев повеждаше два пъти срещу Етър, но не успя да стигне до победа", някакъв е влязъл в моя профил и е писал с моя ник baionzi. Дали може да го блокирате? Благодаря!
на 13.01.2025 г.
+5
 
 
Кво му е трудното? С право мерене, една гаубица и надолу ше се търкалят готови павета. Джелязото ше е бонус за ония от Лаута.
-5
 
 
Ами къде е бил така наречения народ...Защо не се е съпротивлявал за издигането му,къде са били и не са издигали български паметници?!И къде са сега хората които искат да го няма!?Давайте бутайте!
+7
 
 
Първите паметници в България, посветени на героите от Освободителната война, са построени от Русия. Издигнати са 407 паметника. Целта на тези паметници, наложени отвън, е да напомнят на българите кой им е господаря и че държавата ни е задморска губерния на Русия. Това е причината българските опълченци да се оплакват, че няма дори дървен кръст в памет на загиналите български бойци..... ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ПАМЕТНИК, се появява едва 50 ГОДИНИ ПО-КЪСНО и това е мемориалът „Шипка“...
-6
 
 
Коментарът е скрит (покажи)
Отговори (2)
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Октомври 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Опустошителни пожари в Лос Анджелис
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: