Арменското училище празнува 180 години от създаването си
Бивши и настоящи ученици от ОУ "Тютюнджиян": | виж още |
|
Тържествен концерт "180 години Арменско училище" ще се проведе в Античния театър на Пловдив на 4-и октомври 2014 г., събота, от 18.30 ч. Организатор на концерта е Основно училище "Виктория и Крикор Тютюнджиян", което е правоприемник. В концерта ще участват Хайгашот Агасян, Стефка Оникян, Лидия Ганева, Мъжки хор "Стефка Благоева" - Пловдив, Фолклорен ансамбъл "Тракия" - Пловдив, Фолклорен танцов ансамбъл "Гайтани" - с. Рогош, Танцов състав "Гаяне Марашлян" - Варна, Вокална група при ОУ "Виктория и Крикор Тютюнджян", Огнено шоу "Дивинитас" - София, Пиротехника - "Огнена хризантема" ЕООД.
Арменското училище официално като институция съществува от 1834 г. В Пловдив наченките на арменско духовно училище са още в периода 1675-1785 г., когато идват първите арменци, след преселението на арменски бежанци от гр. Каменец - Подолско, Полша. Счита се, че първият учител е бил Бедрос Степанян.
В началото училището се е казвало "Вартананц", където са се обучавали само момчета, съгласно патриархалните разбирания на времето. Едва след средата на ХІХ век, през 1866 г. се открива и девическо училище "Варварян". Към 1920-та година двете училища се сливат и се формира единно Арменско народно смесено училище "Вартананц-Варварян".
Основната сграда на училището е създадена от благодетелката Виктория Тютюнджиян в памет на починалия й съпруг - Крикор, тютюнев магнат, който за съжаление умира твърде млад и не успява приживе да осъществи мечтата си - да построи нова училищна сграда. На барелефа на училището са същите сем. Тютюнджиян - Виктория и Крикор.
Сградата е градена в годините 1942 - 1944 и е дарена на Арменската църковна община за вечно ползване, като в нея да се обучават и възпитават децата от арменски произход. През 1976 г. Арменското училище в Пловдив се закрива. След 14-годишно прекъсване, с помощта на група арменци, включени в Инициативен комитет за възстановяване на Арменското училище, училището отвори врати на 16 септември 1990 година. В памет на благодетелите си от тогава - насам носи името ОУ "Виктория и Крикор Тютюнджян".
От учебната 2003/2004 г., благодарение на Сдружение "Месроб Мащоц", към основната сграда действа и двуетажна сграда, в която целодневно се обучават първокласниците.