Масово асансьорите в Пловдив са без задължителните телефони за връзка с аварийните екипи. Срокът за оборудването им изтече в края на м.г. Дори 12-етажната сграда на бившия Партиен дом, в която се помещават общинските служби, не е спазила изискванията, установи репортерска проверка.
"Не, нямаме телефони в двата асансьора", потвърди зам.-кметът
Димитър Кацарски, чийто кабинет е на 10-ия етаж.
Там се намират и доста държавни служби като Инспекцията по труда и АДФИ. Стотици служители и граждани ползват всеки ден двата подемника.
"Наредбата е в сила от октомври 2014 г. и имаше повече от две години и половина гратисен период. Това са съоръжения, които трябва да са безопасни", коментира Райна Дончева, главен инспектор в Държавен технически надзор в Пловдив.
Общите събрания на жилищните входове също не се разбраха за монтиране на телефони в асансьора. По-възрастните изтъкват, че не могат да отделят средства. По-младите пък твърдят, че всеки има мобилен телефон в себе си и при нужда ще се обади. От агенцията не приемат този аргумент, тъй като не навсякъде има обхват на мрежата.
"Съгласно Наредбата асансьорите без телефон следва да бъдат спрени", категоричен е Димитър Михайлов, началник-отдел в инспекцията по технически надзор за Южна България.
Той призна, че много от подемните устройства в сградите не са оборудвани с ало апарати. Запитан кога тръгват на проверки да налагат санкции, Михайлов отговори, че това ще стане по време на периодичните прегледи.
"Няма да можем наведнъж да инспектираме всички асансьори в Пловдив", каза той. И допълни, че чака указания от Държавната агенция за технически надзор.
"Когато дойде редът за годишен технически преглед на даден асансьор и той не е оборудван, се спира от движение. Засега няма да се правят извънредни проверки", обясни Ани Скримова от Държавната агенция за технически надзор.
Източник: в. "24 часа"