"Остава ден до първия IT и аутсорсинг бизнес форум извън София. Вече имаме над 200 потвърдили участници. Всички водещи компании се включват в събитието. Пловдив вече се наложи като втори център на индустрията и тепърва секторът ще нараства с бързи темпове в града", заяви кметът
Иван Тотев.
Най-бързо развиващата се индустрия в България - аутсорсингът на ИТ и бизнес процеси - расте с двуцифрени темпове през последните четири години и носи приходи от над 1 млрд. евро годишно. Страната ни се изкачи до №1 в Европа в последното издание на най-престижната класация за аутсорсинг дестинации, а в целия свят заема девето място.
За да предложи по-добри решения за развитието си, индустрията се събира на еднодневен бизнес форум заедно с академични лидери и администрацията.
По данни от Българската аутсорсинг асоциация пък заетите са общо около 22 хил. души. Възможностите за разрастване са свързани с няколко фактора. На първо място - с потенциала за географска експанзия извън София и възползване от работната сила в другите големи градове, особено онези от тях, които са университетски средища.
Пловдив е вторият по демографска значимост град в България и с близо 40 хил. студенти е вторият по важност притегателен център за аутсорсинг сектора.
Очакваният ръст на работните места в сектора в града е между 100 и 150% през следващите пет години.
На второ място е необходима по-активна връзка между индустрията и образователната система, както и промени в образователния сектор, който се оценява като прекалено архаичен. Едва 10-15% от напускащите университета студенти са са завършени специалисти на адекватно ниво.
Средната възраст на наетите в бранша служители е около 25 години. Някои от фирмите предлагат възможност за работа на смени, както и на работа от вкъщи.
Проблем обаче представлява недостатъчно гъвкавото законодателство, което регулира наемането на служители.