Аверът на д-р Кръстев по делото с фалшивите болнични с гладна стачка от 1 март
Районният съд в Пловдив гледа делото, с двама подсъдими, единият от които е бившият председател на РЛК Пловдив д-р Георги Кръстев, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Д-р Кръстев е обвинен за документна измама, като в качеството си на длъжностно лице и като председател на специализирана лекарска консултативна комисия /ЛКК/ по ортопедия е съставил 53 броя електронни болнични листове за временна неработоспособност на различни физически лица, като така съзнателно е дал възможност на другото лице – подсъдимият Стефан Грозев, да получи без правно основание парична сума общо в размер на 42 994,01 лв. от бюджета на фонд ДОО, собственост на НОИ, представляващи изплатени обезщетения.
Д-р Кръстев е обвинен и за това, че в качеството си на длъжностно лице в кръга на службата си, сам и като посредствен извършител чрез другия член на ЛКК по ортопедия, подсъдимият Стефан Грозев, е съставил и 57 броя електронни амбулаторни листове, с цел да бъдат използвани пред РЗИ – Пловдив като доказателство за тези обстоятелства. Престъпленията са извършвани за периода от 22.05.2017г. до 27.07.2018г.
Днес д-р Кръстев не бе призован в съда. Дойде само вторият обвинен - Стефан Грозев, който е от Харманли, за да му бъде разгледана промяна на мярката за неотклонение “Задържане под стража“. И докато д-р Кръстев е с мярка "парична гаранция“, то Грозев е в ареста вече повече от 8 месеца. Стана ясно от неговия адвокат Таня Чечкова, че той е в гладна стачка вече 16 дни, от 1 март досега. "Не е ял и пил нищо", каза адвокатът.
Мъжът протестира прекалено дългото си задържане в ареста и претендира за по-лека мярка. Освен това стана ясно още, че той страда от епилепсия, за което в кориците по делото има медицинска папка с 65 страници, в която различни експерти доказват диагнозата. "Жизнените му показатели са извън нормалните нива", посочи адвокат Чечкова.
Прокурорът я обори, като каза, че мярката не бива да се променя, тъй като съществува опасност да се повлияе на свидетелите в съдебната фаза. Той е задържан за тежко умишлено престъпление, за което има необорими доказателства, за мащабна схема за източване на НОИ, в която са въвлечени повече от 10 души и са образувани над 130 електронни документи с невярно съдържание.
Всичко това е направено за имотна облага, като е ощетен болният пациент. Освен това подсъдимият няма трайно установен домашен адрес, на който да бъде открит, смята прокурорътс. "Гладната стачка не е основание за прекратяване на задържането под стража и затова прокуратурата го призовава да спре тази стачка, за да запази здравето си", каза още прокурорът.
Самият обвиняем каза пред съда, че всичко това, в което го обвиняват, е пълна стъкмистика. По думите, прокуратурата иска да го задържи максимално дълго в ареста, защото не получава никакво съдействие от негова страна за установяване на истината по делото.
Стефан Грозев поиска по-лека мярка за неотклонение. Съдът обаче не уважи молбата му и го остави в ареста. Адвокатът му съобщи, че ще обжалва решението на съда.