По думите на председателя на съсловната организация д-р Георги Сакакушев здравеопазването в града е пред колапс, а Пловдив е дискриминиран спрямо останалите региони в страната. За 2011 година парите в специализираната извънболнична помощ са намалени с 15 %, а въпреки увеличението в първичната помощ, джипитата няма да успеят да осигурят на всички пациенти необходимите направления за задължителните профилактични изследвания.
"С политиката, която се води в момента, държавата пренесе конфликта в системата между лекари и пациенти, и така се опитва да се измъкне от тоталната криза в българското здравеопазване, каза още д-р Сакакушев. Според него няма такава смешна държава в Европейския съюз, където 3,8 - 3,9% от Брутния вътрешен продукт да е за здреопазване.
За поредна година в края на февруари стандартите не са изготвени, а ни карат да подписваме договори, обясни зам.председателят на РЛК д-р Георги Кръстев. Той обясни, че и в момента лекарите продължават да бъдат санкционирани за надвишени стандарти, а в същото време за миналата година отново има неусвени пари по линия на здравната каса, които са върнати в бюджета.
"Само за първите 6 месеца на миналата година пловдивските лекари трябва да връщат на НЗОК 3 милиона лева, а от ДКЦ-1 се искат да възстанови над 70 хиляди лева, поясни д-р Кръстев. "Това е репресия срещу лекарите, които са поставени в ситуация да не могат да вършат работата си, категоричен е управителят на бившата първа поликника.
Медиците приеха декларация, която ще изпратят до Здравната комисия в Народното събрание. Исканията им бяха подкрепени и от представителите на община Пловдив - д-р Лилия Учкунова и заместник кмета Александър Константинов.
Източник: БНР