Банки ще активизират дейността на общинския Гаранционен фонд в Пловдив. Няколко финансовите институции са подали оферти, които ще бъдат отворени на 27 февруари, съобщи заместник-кметът по икономика
Александър Константинов, който подготви конкурса. В началото на седмицата той обяви, че фондът не е отпуснал никакви кредити за подпомагане на малки и средни фирми, макар че е бил създаден точно с тази цел. Проверка, извършена от Константинов, установила, че 1,8 млн. лева са били сложени на сметка в "Юробанк", вместо да бъдат на депозит. Парите престояли там една година и за тях са получени едва 9000 лева лихви, вместо 70-80 хиляди, колкото би донесъл депозитът.
Банките ще отсяват фирми, с които да се сключват гаранционни споразумения. Това ще са предприятия, които преговарят за кредит, но нямат необходимите обезпечения.
"Тогава ще се намесва Гаранционният фонд, но чрез банката, която е проучила фирменото досие и бизнес плана на кредитоискателя. Ползата ще е двойна - той ще получи свежи пари, а ние ще бъдем по-сигурни, че отиват в надежден получател", обясни зам.-кметът. Според него включването на банките ще раздвижи кредитирането, тъй като те ще предложат ноу-хау и допълнителни възможности за финансиране на малки и средни фирми.
Очаква се през тази година в авоарите на Гаранционния фонд да се добавят още около 1 милион лева. В него влизат 10% от приходите от сделки с общинско имущество. Рекордната сума от 10 милиона лева е заложена в плана за приватизация за 2009 г., одобрен от Общинския съвет на 12 февруари. За продажба ще бъдат предложени фирмите "Ритон", "Бъдеще", "Митнически терминал" и "Битова тъкан".