Бивши и настоящи студенти от МУ - Пловдив: | виж още |
|
Бащата на "Науката за благополучието" - професор Клод Робърт Клонинджър е в Пловдив (до 30 септември) по покана на Медицински Университет.
Медицински Университет - Пловдив посреща за първи път от близо 20 години учен от световна величина в областа на психиатрията и клиничната психология.
Проф. Клод Робърт Клонинджър от Вашингтонския университет Сейнт Луис, САЩ е сред най-известните световни имена в психологията, психиатрията и генетиката. Неговото тридневно посещение в Пловдив ще продължи до 30 септември.
Робърт Клонинджър открива значимата връзка между различни черти на характера и субективното щастие като създава така наречената от него "Наука за благополучието". Това ще бъде и темата на неговата публична лекция в Медицински Университет Пловдив на 29.09 (четвъртък) от 10 ч. в V-та аудитория, на Аудиторен комплекс (бул. "В. Априлов №15А).
Чрез генетични проучвания на близнаци, американският учен професор Клонинджър е доказал за пръв път в света, че различните черти на човешкия характер се унаследяват. Създаденият от него уникален метод за изследване на темперамента и характера на личноста намира мащабно приложение в общата, клиничната психология и изследването на здравето. На основата на своите проучвания проф. Клонинджър е създал нов интегративен метод на психотерапия.
Публикациите на проф. Клонинджър са цитирани хиляди пъти в международната научна и популярна литература. Неговият основополатащ труд "Тест за темперамент и характер"е цитиран общо 1024 пъти през последните години.
Заради огромните си приноси проф. Клонинджър е избран за Академик на Американската Национална Академия на науките и е носител на десетки отличия като Наградата за цялостен принос на Международното общество по психиатрична генетика, наградата "Адолф Майер" на Американската Психиатрична Асоциация и редица други.
Проф. Клонинджър пристига за пръв път в България като консултант на проекта "Модел за ранна диагностика на синдрома на професионално изпепеляване сред рискови категории здравни професионалисти", разработван във Факултета по обществено здраве и финансиран от МУ-Пловдив, в който участват и голям брой студенти от кръжока по клинична и приложна психология, под ръководството на Доц. Д-р Дроздстой Стоянов, дм. Чрез създадената от тях "батерия" от тестове се цели изследването на психичното здраве на работещите в системата на здравеопазването. По този начин тестът на Клонинджър е валидиран за пръв път в България като метод от екипа специалисти на МУ-Пловдив.
В рамките на посещението си бележитият американски психолог и психотерепавет професор Клонинджър е упълномощен да сключи и предварително споразумение за стратегическо сътрудничество между Медицински Университет Пловдив и Вашингтонския Университет Сейнт Луис.