Има един ден, в който кражбите за ромите са позволени. Ако в къщата има бебе под една годинка, даже е обида портата да бъде подмината от шайките мургави "крадци".
Традицията повелява в нощта срещу Гергьовден пеленачето да бъде отмъкнато, а навръх празника идния ден семейството да го откупи край Марица с агне за здраве. Ако тая работа беше подсъдна, 30-годишният Иван от пловдивския квартал Столипиново, по прякор Сънчо, доживот би търкал затворническите нарове. Откакто почнал да енергенува, до сега той краде бебета всяка година. За да няма разплакани майки, звънене из полицията и празник в ареста, предварително семействата се уговарят кой чие бебе ще задигне.
Иван има зад гърба си какви ли не подвизи в Гергьовденската нощ. Една година решил да краде бебето на комшиите - Ваньо. Пеленачето било само на 3-4 месеца, но из Столипиново се разчуло, че родителите му са пазарили агне за откупа. И цялата махала се юрнала да го спечели, като отмъкне бебето. Усетих се, че без хитрост няма да стане, разказва Сънчо. Вербувал чичото тайно да го вкара в къщата. Обичаят е бащата на бебето да варди вратата до полунощ. После се дръпва и настава бой кой да докопа първи детето. Сънчо обаче се промъкнал час по-рано в дома и се скрил в шкафа. Щом забраната паднала, изскочил оттам като от Троянски кон. Докато съперниците му падали и ставали в дърпаницата на прага, той превзел крепостта отвътре.
Когато бебето е още сукалче, не го отделяме от майката, разкрива тънкостите баш крадецът на махалата. До пелените се оставя златен пръстен - знак за следващите кандидати, че това бебе вече е взето.
Докато мъжете крадат бебета из махалата, вечерта преди празника незадомените момичета се събират на групи по 15-20 да си гадаят бъдещето.
Наливат ведро вода от реката, затъкват зелено ивсяка девойка си пожелава нещо, а после пуска във водата накит. Младите момичета днес вече не помнят съвсем точно наричанията на своите баби. Добре че е индустрията с турските дъвки - в тях има свитъчета с картинка и такива четиристишия. А турски дъвки из Столипиново - бол.
В Родопите в нощта срещу празника, преди да пропеят петлите, хората отиват на някоя ливада или поляна, където се търкалят в утринната роса, защото народното вярване твърди, че по това време на годината всичко е "повито с блага роса". Къпането в росата се прави отхората, за да са здрави и да не ги боли кръст през годината. Вярват, че събраната по Гергьовден роса има особена целебна сила.
Километрични опашки от автомобили се вият всяка година край Балиева вода до смолянския кв. Средок. Това е и най-масово изпълняваният обичай сега в Родопите на Гергьовден. Хората вярват, че водата от трите извора навръх Гергьовден е лековита за очи, брадавици и екземи.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.