Край на семките и бонбонките в Стария град, ще се разработва проект за всяка подробност - какво да се продава, как да се рекламира, какъв да е шрифтът върху табелите, дори с какъв цвят точно да светят електрическите крушки.
"Край с работата на парче, оттук насетне мислим комплексно", подчерта шефката на общинския институт "Старинен Пловдив" Весела Илиева при днешното представяне на новата петгодишна концепция за развитието на Стария град, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Стария град няма да се превръща в музей, а ще се утвърждава като все по-динамично място за живеене, каквото е бил без прекъсване още от 6-ото хилядолетие преди Христа и което е най-голямата му ценност. Това е в основата на разработената от екип от 13 специалисти концепция. Целта е резерватът да се превърне в творческа лаборатория, като в старите къщи закипи живот, представящ не само занаятите, а и модерните изкуства и индустрии, своето място ще намерят и университетите.
"Администрации и партийни централи нямат място там. Всеки, който иска къща под наем, ще трябва да кандидатства с програма. Не размерът на наема ще е важен, а средствата, които предлага да вложи за реставрация, консервация и фасада. Дейностите, с които ще се привличат туристи, са също равностойни по значение", отбеляза заместник-кметът Петя Гогова. До десет дни ще е готов списъкът с 10 къщи като начало на новия подход.
В концепцията е включена и буферната зона с Главната, Капана, Одеона, което ще повиши степента на защитеност на всички обекти в нея. "Като водя туристи по Главната, ги карам да отправят погледа си нагоре по къщите, срам ме е как изглеждат със стъклариите в ниската си част", призна Илиева.
Пълно преосмисляне предстои на организацията на движение и охраната. Забранено ще е влизането на едрогабаритни МПС-та, с определени по размер пикапи ще се извършва снабдяването на магазини и заведения.
Брошура с права и задължения за живеене в Стария град ще бъде пусната във всяка пощенска кутия в резервата веднага щом Общинският съвет приеме Наредбата за къщите в риск, концепцията и вътрешните правила на управление, които вече се гледат в постоянните комисии.