"Съседите непрекъснато се карат с мен, че храня улични котета. Случвало се е да оставя вода в купичката, а после намирам в нея урина", разказа Сийка Иванова. Този браузър не поддържа видео елемента.
Друга защитничка на животните твърди, че е виждала залети с цимент котета, изхвърлени в контейнерите. Нерядко намирала и отровени.
"Действително има напрежение между зоодоброволците и техни комшии, които правят странни неща с животинките. Опитваме се да намерим баланса между тях", коментира кметът на "Тракия" Костадин Димитров.
По думите му на 28 души в района са издадени разрешителни да се грижат за бездомните котки. В сградата на кметството те получиха днес помощни средства - гранули, транспортни кошници и купички за вода и храна, осигурени от градската управа.
От общинския инспекторат уточниха, че под тепетата има близо 10 000 улични котки. Зоодоброволците трябва да спазват няколко условия. Първото е да обгрижват не повече от 6 идентифицирани и кастрирани улични котки, като им слагат в съдовете само гранули.
Задължително е да почистват хранителните остатъци и да обезпаразитяват животинките. Забранено е да ги отглеждат по тавани, мазета и тераси. Разрешителните на доброволците ще бъдат отнемани, ако замърсяват общи площи. Налагат се и глоби от 100 до 200 лева.
(c) ПОТВ
Източник: в. "24 часа"