Натискът от бежанци от Украйна се засилва непрекъснато, но ако няма държавна помощ, на местните власти ще им бъде много трудно да реагират. Това е констатацията от пресконференцията на Координационното звено, което бе сформирано в Пловдив в помощ на бежанците от Украйна. Хора, търсещи и предлагащи помощ, могат да звънят на телефон 0800 112 32, разкрит към община Пловдив още в началото на пандемията от ковид, съобщи зам.-кметът по социална политика
Георги Титюков, предаде репортер на
Plovdiv24.bg.
В Пловдив вече са пристигнали десетки украински граждани, сред които бременна в 9-ия месец жена, както и дете с хранителни проблеми. Настанени са в студентските общежития на пловдивските вузове и социалните домове. Към момента все още има свободни стаи, но е вероятно ресурсът много бързо да се изчерпи и затова от община Пловдив помолиха хотелиерите, които смятат да се включат в националната програма, да подадат информация. Пловдивска строителна компания е обявила, че предоставя своя хотел в Равногор за украинските бежанци.
В Младежкия център предстои да започне курс по български език за украинци, който ще се води от преподавател по украински и руски от Пловдивския университет.
Получаването на бежански статут е дълъг процес и отнема между 3 и 6 месеца. Без да имат такъв, бежанците не могат да ползват медицинска помощ с изключение на спешна, а украинчетата не могат да бъдат записани в българска детска градина или училище, допълни зам.-кметът по образование
Стефан Стоянов.
Иначе в пловдивските детски заведения в момента има около 100 свободни места, а в училищата има достатъчно места. Проблемът е, че трябва да имат статут, а мнозина от пристигащите са дошли без документи и буквално с дрехите на гърба си.
Възможностите за украинците са да получат временен или хуманитарен статут на бежанец, като единствената разлика е, че едните могат да пътуват свободно в страните от ЕС, а другите - пътуват за определен период от време.
Ако хората кандидатстват по общинската наредба за подкрепа на бежанци, ще получат временна закрила, но ще се реши проблемът със записването в учебни и детски заведения.
Според шефа на общинската дирекция "Здравеопазване" д-р Калин Калинов, държавата трябва да одобри нов алгоритъм, касаещ бежанците от Украйна.
"Нито един медик не отказва помощ. Но, давам пример - лечението на един онкоболен понякога струва няколко хиляди на ден. Ако има няколко такива пациенти, КОЦ няма да може да ги поеме", обясни Калинов.
Друг проблем е разликата в имунизационните календари на България и Украйна, което означава, че дете украинче не може да бъде записано в обща група в детската градина, от една страна - да не бъде заплаха, и в същото време - да бъде защитено.
До вчера пристигналите у нас украински бежанци са били 21 000.
Подробности гледайте в прикаченото видео!