Досега лечението на това заболяване и извършвано само по хирургичен път с огромен разрез на корема. изтъкна Шишков.
Пациентката е приета преди десетина дни с бъбречна криза и високо кръвно налягане по спешност. По време на престоя изхвърлила малък камък. Направихме й изследвания и открихме, че има вродена аномалия - стеснен е участък от пикочните пътища, обясни урологът. При това заболяване бъбрекът задържал урина, с течение на времето ставал като торба и загивал. Болните започвали да вдигат кръвно и за да ги спасят, медиците вадели засегнатия бъбрек.
При безкръвната операция лекарите са разширили сегмента между пикочопровода и легенчето на левия бъбрек. Така спасили органа и той ще може да функционира нормално.
Сложността на лапароскопската операция се изразява в това, че на болните се правят миниатюрни разрези. Работи се на затворен корем и не е изключено от бъбрека да се излее урина и пациентът да получи перитонит, обясни завеждащият на урологията.
Запознахме жената с всички рискове за здравето й и тя веднага предпочете да се оперира, казаха от отделението.
Преди хирургичната намеса на пациентката е направено подготовка, поставен е стенд, който спира задържането на урината.
До края на годината отделението по урология ще въведе още 10 нови лапароскопски оперативни метода, обясни д-р Шишков. Според него класическата хирургия вече си е изживяла времето и все повече болни ще се лекуват безкръвно, защото престоят след интевренциите е до 3 дни, добави талантливият хирург.
Източник: в. "24 часа" - Пловдив