Българската компания "Каменица" също е част от сделката заедно с пивоварните на AB InBev в Босна и Херцеговина, Румъния, Сърбия, Словакия, Унгария, Хърватия, Черна гора и Чехия. Във всички тези страни CVC ще произвежда по лиценз и ще дистрибутира марките Stella Artois, Beck's, Löwenbräu, Hoegaarden, Spaten и Leffe.
Споразумението включва и пивоварната Staropramen в Чехия, но AB Inbev запазва правата за производство и продажба на Staropramen в няколко държави, включително Украйна, Русия, САЩ, Германия и Великобритания. CVC ще вари и дистрибутира марките, се казва в прессъобщението на инвестиционния фонд.
AB InBev е най-големият по обем производител в Сърбия, Хърватия и Черна гора. Заема втора позиция в Чехия (след SABMiller) и в България (след Heineken) и е на трето място в Унгария и Румъния (след Heineken and SABMiller), сочат данни, цитирани от Reuters.
При положение, че CVC постигане определени финансови резултати, AB ImBev ще получи допълнително 800 млн. долара.
Световният лидер в производството на бира (миналата година AB InBev измести от лидерската позиция SABMiller) получава и правото пръв да бъде уведомен, ако CVC реши да продаде в бъдеще активите, обект на настоящата сделка и ще може да ги изкупи обратно.
Ръководителят на фонда за Централна и Източна Европа в CVC Ищван Сьоке обеща: "CVC се ангажира да превърне групата, която ще се казва StarBev, в регионален шампион и за постигането на тази цел ще работи с местния мениджмънт и с местните служители". Сьоке отгаваря за развитието на бизнеса на фонда в Централна и Източна Европа от април тази година.
За да стане факт, обявената в четвъртък сделка трябва да получи одобрението на антимонополните органи. Очаква се тя да приключи до януари 2010 г.
Така AB InBev ще преизпълни целта си да продаде активи на стойност 7 млрд. долара, за да плати дълга си в размер на 52 млрд. долара, който InBev натрупа с придобиването на американския си конкурент Anheuser-Busch през 2008 г. В началото на октомври AB InBev постигна споразумение да продаде тематичните паркове в САЩ, които преди бяха собственост на американската компания Anheuser-Busch. Парковете бяха купени от инвестиционния фонд Blackstone за 2.7 млрд. долара.
Преди това производителят на марките Budweiser, Stella Artois и Beck's продаде активи в Южна Корея, Китай, Шотландия и Ирландия.
Кой е новият собственик на "Каменица"
Това е първата сделка на CVC Capital Partners в Източна Европа.
Фондът CVC е създаден през 1981 г. с офиси в Лондон и на континентална Европа, а от 1993 г. е собственост на своите партньори. В наши дни ръководството на компанията се състои от 31 партньори в 19 офиса по света. Инвестиционните решения се вземат от инвестиционна комисия. Т. нар. портфейлна комисия пък следи как се развиват инвестициите на групата, става ясно от сайта на компанията.
CVC разполага с 16 млрд. долара капитал за инвестиции.
В момента компанията твърди, че управлява вложенията на 250 инвеститора от Северна Америка, Европа, Азия и Близкия изток. Част от тях са водещи пенсионни фондове и финансови институции с дългосрочни инвестиционни цели. Те предоставят парите си за управление от CVC за периоди по-големи от 10 години. В структурата на капитала най-голям е делът на американското правителство и американската пенсионна система. CVC претендира да има един от най-големите активни фондове в Европа и най-големия в Азия.
AB InBev в България
"Каменица" АД държи марките "Каменица", "Астика", "Бургаско", "Славена" и произвежда по лиценз Stella Artois, Beck's и Staropramen. Дружеството има две пивоварни в Пловдив и Хасково и два малцови завода в Плевен и Хасково. Произведена в България бира се изнася за Македония, бившите съветски републики, САЩ, Турция, Гърция и Кипър. По данни на Съюза на пивоварите в България за 2008 г. "Каменица" се нарежда на второ място по продажби след лидера "Загорка" (собственост на третия по продажби пивовар в света Heineken).
Източник: в.Капитал