Бивш апелативен прокурор с много интересна теза за връщането на смъртното наказание

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (13)
12:10 / 13.10.2018
21850
В България се надигат настроения за връщане на смъртното наказание. Общественото мнение се фокусира върху жестокостта, с която е извършено убийството на Виктория Маринова. За референдум дали да се върне наказанието призовават хора в социалните мрежи. Възможно ли е това - “24 часа" попита експерти, политици, близки на жертви на тежки престъпления. Ето позицията на бившия апелативен прокурор на Пловдив Росен Димов.   

"Дискусията “за" и “против" смъртното наказание в настоящия момент е безсмислена. Тя ми напомня на поредните опити да се отклони вниманието от съществени към теоретично несъществени моменти. Тези, които я предлагат, по-добре да бяха прочели какво се е случило в годините, когато то беше отменено, тогавашните дискусии, причините за премахването му. Нищо от тогава до сега не се е променило.

Ако искаме да бъдем демократична европейска държава, трябва да продължим напред. В България, изглежда, важи поговорката: "Нищо старо не забравиха и нищо ново не научиха".

Наличието на смъртно наказание означава само едно - че обществото се отказва от каквото и да е превъзпитание и прибягва към отмъщението. Смъртното наказание е невъзвратимо, не може да се отменят неговите последици и то е насочено единствено към генералната превенция, тоест превъзпитаване на останалите кандидат-престъпни елементи да не правят така.

В действителност обаче научно - социологически, психологически и правно, е доказано, че там, където има смъртно наказание, не е намаляла престъпността и то не оказва никакво съществено влияние върху нивото ѝ. Но ако следваме логиката на тези, които искат връщането му, може би ще бъде добре да възстановим и забравени преди стотици години практики като физическите наказания - бой с камшици, отсичане на ръката на крадеца и други.

Мисля, че въобще не трябва да се обръща внимание на идеи като тази да се върне смъртното наказание. Истинските проблеми са другаде и те правилно бяха поставени през последните дни. Това е проблемът за рамките на споразуменията. Другият проблем е дали, ако си признаеш в съдебния процес, заслужаваш намаление на наказанието и колко да бъде то.

Дали не трябва да се въведе оценяването на вината като елемент, който законово влияе върху размера на наказанието, и началният момент трябва да е от досъдебното производство и т.н. Това е истинската дискусия и тя трябва да се води, за да подобрим наказателноправната си доктрина. Всичко друго са празни приказки.

Що се отнася до тази малцинствена група, от която е обвиненият за безскрупулното престъпление, там нещата са отдавна изтървани. Нужен е бърз и комплексен отговор на държавата, при който да си припомним някои добри позабравени стари практики - образование, работа и т.н."

Виж коментарите (13)

Още по темата (95):
03.07.2020 Почина бащата на брутално убитата журналистка Виктория Маринова
16.12.2019 Убиецът на красивата Виктория се спасява в кухнята от обожатели в затвора
08.09.2019 Мъжът на зверски убитата Виктория: Страх ме е за дъщеря ми, Северин може да посегне и на нея
23.04.2019 Бившият мъж на убитата Вики за Северин: И 200 години да му дадат, какво от това?
22.04.2019 30 години затвор и 450 000 лева кръвнина за Северин!
22.04.2019 Викове и писъци в съда на делото за убитата и изнасилена журналистка
Още новини от Новини от Пловдив:
Дрон без аналог в страната получи пловдивската пожарна
Ето я новата шефка на "Организация и контрол на транспорта" в Пло...
Позиция на "Старинен Пловдив" за плесенясалите мозайки в Голямата...
Първи подробности за разкритото в Пловдив голямо престъпление
Костадин Димитров: Искаме по-бързи темпове за развитие на транспо...
Ето кои подкрепиха задаващата се корупционна сделка за снегоринит...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).