Бизнесменът Величко Яков успя да пребори НИНКН след дългогодишна съдебна битка за реконструкцията на бившата централа на "Булгартабак“, която се намира на ъгъла на улиците "Иван Вазов" и "Авксентий Велешки" в Пловдив. Сградата няма статут на паметник на културата и инвеститорът не е бил задължен да запазва автентични части от нея, но го е направил. На мястото на старата постройка ще се издигне друга, която е в стила на времето на построяването й. Величко Яков даде специално интервю за Plovdiv24.bg:
- Г-н Яков, какво се случва с бившата централа на "Булгартабак"? Има сигнали от граждани, че се събаря оригиналната сграда и започват да се виждат фасадите на съседната сграда, новата.
- В момента работим по проекта, както е одобрен. Имаме одобрен проект от Министерство на културата, от НИНКН, имаме разрешение за строеж и работим стриктно по плана, по който е одобрена сградата.
- Какво предвижда проектът, който е одобрен от НИНКН?
- Проектът предвижда укрепване на предната фасада към "Иван Вазов" и малкия ъгъл към "Авксентий Велешки", както и източния ъгъл на сградата към сградата на "Верона сити". По тези места работим 10 месеца, укрепили сме ги и сега демонтираме останалата част, която беше изключително компрометирана (б.а. - снимки в галерията показват състоянието на вътрешността на сградата) и по всички предварителни експертизи не отговаряше на никакви съвременни изисквания.
- Тези три части – предната фасада и двата ъгъла, всъщност са оригиналната част, която се запазва от бившата централа – така да разбирам?
- В момента сме укрепили предната фасада, която е към "Иван Вазов" и има малък ъгъл, който е към "Авксентий Велешки". Това се запазва. Укрепено е с бетонови колони и шайби и плочи от горе до долу от основите. Ъгълът към "Верона сити" също е укрепен и е готов.
- Какво ще бъде предназначението на сградата след като реализирате проекта?
- Предназначението е административна сграда. На партерно ниво ще има магазини, занималня за ученици, ресторант и конферентни зали. Нагоре всички останали етажи ще бъдат офисни. Жилищна част няма да има.
- Колко време ви отне съгласуването на проекта с НИНКН?
- Пет години.
- Защо толкова се забави? Какво се случи през това време? Какво искаха от вас?
- През това време те си измисляха какви ли неща само и само да ни спрат проекта. В крайна сметка аз реших, че най-добре е съдът да реши кой е прав и 5 години се съдихме. Три пъти в градски съд, спечелихме три дела в градски съд в София и два пъти спечелихме във Върховен административен съд (ВАС) и в крайна сметка Министерство на културата одобри проекта.
Слушам, че има коментари напоследък, че Министерство на културата е върнало проекта, но съда го е разрешил. Министерство на културата ни бави не заради това, че не хареса проекта, а заради това, че бяха решили, че ние сме надвишили с 37 сантиметра кота корниз. Те никога не са имали забележка относно фасадите на сградата. Сградата не е паметник на културата и ние не сме задължени дори да запазим тези фасади. Ние трябва да изградим сграда, която отговаря на духа на времето, в което е построена. Ние това сме го направили и никой не ни е направил забележка през тези години по този въпрос.
- Заради това надвишаване с 37 сантиметра наложи ли се да преработвате проекта и пак да минете цялата съгласувателна процедура? - Не, не се наложи. Доказахме, че ние сме прави.
- Кога да очакваме завършването на обекта и откриването му?
- Ние сме започнали януари месец, в началото на годината и досега се занимавахме с укрепването, което е изключително сложно. Това е една 17-етажна стена, строена е преди 100 години, доста е угнила и ни създаде доста трудности докато го направим това нещо, но успяхме да укрепим. В момента демонтираме останалата част и може би до януари-февруари, ако е хубаво времето, ще започнем да изграждаме новата сграда.
- Кой е архитектът?
- Архитект Филип Филипов от Пловдив. Заедно с него сме направили и няколко сгради (б.а. - снимки на други две сгради на ул. "Княз Александър I“ 32 и на ул. "Бетовен“ може да видите в галерията).
- Евентуално за една година може би предвиждате да изградите новата част?
- Предполагам, че всичко ако е наред, за една година бихме изградили сградата в груба фаза. Все пак на центъра строителството е много трудно и сложно.
- Строителните материали много поскъпнаха. Отрази ли се това на вас като инвеститор?
- Строителството е поскъпнало може би с 40%, откогато си мислех, че ще започна да строя сградата. Създава ми проблеми, но това са си мои проблеми. Проблемите бяха много – 5 години ходене по съдилища не са никак малко, пет години съм си плащал разходите за тази сграда, плащал съм данъци. Не я ползвам, а плащам данъци и такса битови отпадъци. Много са нещата, много пропуснати ползи има за тези 5 години.
- Бихте ли съдили министерството за тези пропуснати ползи?