Сред официалните гости ще бъдат министър - председателят на България Бойко Борисов, зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева, зам.- председателят на парламентарната Комисия по образование и наука доц. д-р Борислав Великов, кметът на Пловдив Иван Тотев, зам.-областният управител д-р Христо Грудев, д-р Галина Павлова, член на УС на БЛС, зам.-председателят на Комисията по образование, наука и вероизповедание към Общинския съвет в Пловдив инж. Гиньо Матев, председателят на Пловдивската секция на Съюза на учените в България проф. дтн инж. Симеон Василев, изпълнителният директор на УМБАЛ "Свети Георги" проф. д-р Карен Джамбазов, управителят на Комплексния онкологичен център д-р Калин Калинов, ректорът на АМТИИ проф. д-р Милчо Василев и др.
В програмата на откриването наред с прерязване на лентата е предвиден и водосвет, който ще бъде отслужен от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай и ректора на Пловдивската духовна академия отец Добромир.
Центърът е изграден на територията на Медицински университет - Пловдив и е на обща стойност 3 552 927.52 лв, включва три тясно свързани направления (учебно, научно и бизнес), които ще осъществяват научно -развойна и иновативна дейност.
Съгласно проекта са обособени три корпуса - първият е разположен на територията на Медицински колеж към МУ - Пловдив, на ул. "Братя Бъкстон" №120, където ще се проведе официалното откриване утре.
Вторият и третият - са на територията на Медицински университет на бул. "Васил Априлов" №15А.
Технологичният център за спешна помощ е първи по рода си в България и в него, на принципа на синергичния подход, усилията си обединяват представители на медицината, фармацията, индустрията и браншовите структури за създаване и обмен на знания, иновативни технологии и продукти в сферата на здравеопазването.
За работата на центъра са създадени:
Високотехнологична тренировъчна база с необходимото оборудване за подготовка на екипи за спешни и извънредни ситуации; Специализирана научно-изследователска лаборатория за многоаспектно проучване на посттравматичното стресово разстройство: оценка на психичното здраве, функционална, метаболитно-патобиохимична, имунологична и мoлекулно-биологична оценка на посттравматичния стрес, разработване и експериментиране на биопродукти за бързо действие при бедствия, както и за превенция и лечение на стреса.