Диабетиците доплащат вече за хапчетата си, които трябва да са напълно безплатни, алармират фармацевти. До 1 юни, преди да излезе новият лекарствен списък, болните от диабет се лекуваха без пари, както е навсякъде по света. Недомислие на здравното министерство обаче доведе нещата до там, че вече пациентите със захарен диабет трябва да се бъркат, за да поддържат състоянието си. Не се доплаща единствено най-евтиният медикамент, който струва 8.22 лв. За всички останали, които са по-скъпи от него, болните броят допълнително пари. Например за диапрел се доплащат 5 лв. Броят се допълнително по 4-5 лв. и за сиофор, за метфогама, неоформин. Още по-драстично е оскъпяването на сингулер, който ползват децата с астма и който също и бил безплатен. Сега трябва да се доплащат до 40 лв.
"Има голяма група лекарства, които присъстват в списъка на касата, джипитата ги изписват, а ги няма въобще в България", обяснява поредната неуредица Димитрия Стайкова, шеф на регионалното Сдружение на фармацевтите. Такива са пирацетам и коренитек от 14 таблети. Когато не го намерят в аптеката болните тръгват да го търсят из града, губят време и се ядосват. Или пък отиват отново при джипито и настояват да им се смени медикаментът.
За драстичните разминавания в цените, които удрят хронично болните по джоба и за другите неуредици фармацевтите са писали писма до здравното министерство.
Източник: в. "Труд - Пловдив"