Българите се адаптират добре и бързо в Европейския съюз - както тези, които през последните 17 години емигрираха, така и сега, в условията на членството ни. Адаптацията обаче много често означава изгубване на идентичност. Това заяви философът и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" Тодор Христев на днешната дискусия на тема "Европейската идентичност - има ли риск да се изгубим в съюза на многообразието", организирана от представителството на Европейската комисия у нас. Събитието бе част от проявите, посветени на 50 - тата годишнина на Европейския съюз. Повечето българи не са наясно какво точно да очакват от Европа, подчертаха участниците в дискусията. Според историците и философите, които разговаряха днес с пловдивчани, българите често не си дават ясна сметка, че членството ни в Европейския съюз носи със себе си, освен привилегии, и много отговорности.
Българското общество е все още в своята детска възраст, затова тепърва трябва да градим гръбнака на гражданското си общество, заяви историкът проф. д-р Костадин Грозев. По думите му, във времето идентичността на нациите членки в дадени общества / като ЕС/ често се размива и изчезва. Той обаче отказа да даде категорична прогноза за България и членството й в Обединена Европа, "защото историята често прави изненади".
"Най- важният въпрос, на който трябва да си отговорим е кои сме ние българите, откъде идваме и накъде вървим", бе тезата, около която се обединиха десетките участници в дискусията.
"Идентичността означава еднаквост със себе си. За да бъдеш еднакъв със себе си, трябва да откриеш какъв си". "Идентичността на българите е в наши ръце и никой не може да ни я вземе или да ни я даде". Това бяха някои от тезите, които желаещите да дискутират своето бъдеще, като част от европейското семейство пловдивчани поставиха. Информацията е на Дарик радио. |