"Информатиката е тръпка, състезание. Обичам тази наука, защото играта е честна - или можеш, или не можеш. Успехът е в твоите ръце, не зависиш от друг." Това казва 18-годишният Александър Тодоров от Пловдив, ученик от ХII клас в Образцовата математическа гимназия под тепетата. Тийнейджърът и още трима отличници от елитното училище - деветокласничката Калина Петрова и десетокласниците Александър Гьорев и Ясен Трифонов - са част от българския отбор на ХХI международна олимпиада по информатика. Тя ще се проведе от 8 до 15 август в Пловдив. Най-значимата проява в образованието през годината преминава под патронажа на президента Георги Първанов. "Много се гордеем, че България бе избрана за домакин. Първата олимпиада е проведена преди 20 години в Правец. Оттогава нашите отбори винаги се връщат с медали от състезанията, а държавите, които могат да се похвалят с подобен успех, се броят на пръстите на едната ръка", казва доц. Кирчо Атанасов, бивш заместник-министър на образованието и председател на организационния комитет.
В олимпиадата са заявили участие 83 отбора от цял свят. Състезателите са от 316. Те са от IХ до ХII клас. "От три години се подготвяме. Доволни сме, че имахме възможност да посещаваме лагер-школи, бяхме на състезания. Надяваме се да не ни забравят след олимпиадата, пак да се намери финансиране и да продължаваме с обучението", казва деветокласничката Калина Петрова, най-младата участничка от Пловдив.
Тя сериозно се занимава с информатика от V клас, когато е приета в Математическата гимназия. През 2008 г. е спечелила златен медал на Балканиадата в Шумен. Ясен е бил победител в същото състезание през 2007 г. в Белград. Четиримата пловдивски участници имат зад гърба си общо 200 състезания у нас и в чужбина. "Много сме горди с тях, защото са нахъсани да спечелят. Знаят какво искат и как да го постигнат", казват ръководителките на пловдивския отбор Бистра Танева и Цветана Димитрова. Състезателните дни са 10 и 12 август . Участниците ще решават задачите в палата № 11 на Международния панаир, където в мрежа са свързани 400 компютъра. Трите задачи за състезанието ще се определят в последния ден от ръководителите на отборите. "В информатиката задачите са сложни", казва доц. Атанасов. "Интересно е да се решават по нестандартен начин, а не по заучен алгоритъм", добавя Калина. "По- скоро да съчетаеш два алгоритъма и да добавиш нещо от себе си и става забавно", пояснява Александър Гьорев. И най-важното, че всичко е обективно -компютър оценява. Освен с информатика състезателите изучават английски и руски език, което им помага да следят новостите в науката. Александър Тодоров вече се е ориентирал към следване на компютърни науки в Софийския университет, неговите съотборници смятат да заминат в чужбина. Сега обаче ги вълнуват най-вече запознанствата с техни връстници от цял свят.
Източник: в. "Труд" |