Дали пловдивският монумент Альоша да отиде в музея, подобно на паметника на МОЧА в София? Темата бе повдигната от Атлантически съвет на България за пореден път предизвика сериозна дискусия в социалните мрежи.
Атлантиците качиха рисунка на съветския войник с ясно послание - как слиза от тепето с куфар и наведена глава.
Бъдещето на Альоша бе централна тема и в предаването "Пресечна точка" по Нова тв, където коментатори бяха писателката и маркетинг експерт Жюстин Томс, политоложката Татяна Боруджиев и председателят на Българското научно дружество по фармация проф. Георги Момеков.
"Пловдив е втори най-важен град в България. Много бих се радвала Альоша да бъде преместен в музей, а на негово място да сложим Васил Левски, Иван Вазов или пък може на някой голям българин, който е от Пловдив. Този паметник е символ на пропагандата и на дезинформацията. Не е възможно да живеем толкова години след социализма и да си държим неговите символи недокоснати. Альоша е символ на поробването, което ни сполетява за 45 години", каза Жюстин Томс.
"Пловдив съществува от 40 века преди Христа. Пловдивчани, със своята хилядолетна история, сами трябва да решат какво да се прави с паметника. Подобна тема твърде много поляризират обществото. Ако толкова ни дразни паметника, може да се сложат огромни табели, които да обяснят какъв е контекстът му и какво не ни харесва в него", на мнение е проф. Момеков.
"Създаването на враг с унищожението на някакви символи само може да раздели нацията. Имаме нужда да говорим за нашата история и имаме нужда да я приемаме, такава, каквато е тя. Не може да пренапишем историята, aкo разрушаваме паметниците. Альоша е символ на руския войник, който е победил хитлеризма. Това, че сме останали под влияние на Съветския съюз е благодарение на Чърчил, който не е искал да има въобще България", каза Буруджиева.
Дискусията за Альоша може да видите след 13.35 минута от видеото.