Комисията за енергийно и водно регулиране проведе закрито заседание в специализиран състав "ВиК", на което прие окончателно решение за изменение на цените на ВиК услугите за 2018 г. С решението са коригирани цените на операторите в 14 области на страната - София, Перник, Монтана, Враца, Пловдив, Смолян, Кърджали, Русе, Силистра, Шумен, Варна, Бургас, Сливен и Ямбол. Това съобщиха от пресцентъра на КЕВР.
Най-сериозен скок се очертава за клиентите на ВиК в Ямбол - с 20%. Това е второто увеличение само за два месеца. Там от декември увеличението беше с близо 19 на сто. За Пловдив увеличението ще бъде с 2,9%, което означава, че в града под тепетата хората ще плащат 2,20 лева за кубик. Ново увеличение има и във Враца - с още 13%, след скока в цената от декември, където на места поскъпването стигна над 40%. В София водата поскъпва с над 9%. Най-скъпа ще е питейната вода в Шумен 3,32 лв. за кубик с ДДС и Силистра - 3,29 лв./ куб. м с ДДС. Окончателното решение за новите цени на водата трябва ще стане факт в края на годината.
В съответствие с действащата законова и подзаконова уредба, в края на всяка календарна година Комисията е задължена да актуализира утвърдените цени на ВиК услугите за всяка следваща година в 5-годишните бизнес планове на ВиК дружествата, като отчете размера на инфлационния индекс за 2017 г. и изпълнените от операторите показатели за качество на услугите. Решенията за цените на ВиК услугите в 14-те области в България са приети от регулатора в рамките на 2017 г., когато са одобрявани 5-годишните бизнес планове на ВиК операторите и цените на заложените в тях ВиК услуги за всяка отделна година.
Бизнес плановете бяха утвърдени през периода април-ноември 2017 г., с отделни процедури за всяко от 14-те ВиК дружества, като бяха проведени 14 открити заседания и 14 обществени обсъждания. По всички направени предложения на обсъжданията Комисията излезе с ясни и мотивирани становища в публикуваните си на интернет страницата на регулатора решения за одобряване на бизнес планове и цени на ВиК операторите. КЕВР стриктно ще следи изпълнението на бизнес плановете на ВиК дружествата и ще предприема мерки при неизпълнението им.
След третата година на 5-годишния регулаторен период, съгласно законовите изисквания, Комисията задължително ще провежда цялостен регулаторен преглед на изпълнението на поетите ангажименти от ВиК дружествата - постигнат размер на заявените инвестиции и показателите за качество на услугите, намаляване на загубите по мрежата и др. При доказано неизпълнение на заложените в бизнес плановете инвестиции и показатели, Комисията незабавно ще коригира цените на утвърдените ВиК услуги, като ги намалява.