Тази сутрин (04.10.2013 г. - Б.ред.) кръстовището на бул. "Цар Борис III Обединител" и бул. "Шести Септември" се регулираше от пътен полицай (няма да влизам в подробности за това "как" се регулираше, въпреки че и там има сериозни забележки - за малко щях да бъда ударен).
Проблемът е, че малко по-надолу - на пресечката на бул. "Шести септември" и ул. "4-ти януари" патрулна кола на полицията (вероятно на "Пътна полиция") беше спряла по такъв начин, че пречеше на подхода към улица "4-ти януари". Влизането в улицата не беше забранено (защото полицаят даваше знаци на всички, които се чудехме, че можем да влезем), но за да се осъществи то, трябваше да се направи маневра (заобиколи патрулната кола), която сама по себе си представлява предпоставка за ПТП.
Патрулната кола НЕ БЕШЕ в специален режим на движение. В тази връзка, Ви обръщам внимание, че по Закона за движение по пътищата, органите на МВР нямат право да нарушават правилата на същия освен ако МПС-то не се намира в специален режим на движение.
Сигурен съм, че ако аз лично спра колата по такъв начин, органите на "Пътна полиция" няма да останат безучастни и ще последва санкция за мен. В случая обаче очевидно няма как пътните полицаи да санкционират себе си за екзотичния начин на спиране.
Обръщам Ви специално внимание, че ние, редовите водачи на МПС, които биваме санкционирани в случаите, в които нарушаваме закона, очакваме органите на "Пътна полиция" също да спазват закона. За нас е недопустимо униформата да дава "имунитет" срещу правилата на закона.
Много моля да предприемете необходимите действия подобно поведение да престане да бъде постоянна практика. Нямам представа какви са вътрешните Ви правила, но ако организирате реални инструктажи, в които на пътните полицаи им се напомнят техните задължения при участие в движението, може би ние "редовните" граждани ще бъдем по-горди с нашата полиция.
С оглед избягване на объркване и съмнение дали описаното от мен се е случило, Ви прилагам снимка, която дава добра визуална представа за ситуацията.
С уважение,
Станислав Станев