Разногласия между НИНКН и концесионера на Централна гара спря проекта за възстановяването й, което стопира и големия проект за пространството край гарата.
Plovdiv24.bg представя на своите читатели чудесата, които ще се случат, когато последният бъде реализиран.
Проектът е грандиозен. Освен възстановяване сградата на Централна гара в оригиналния й вид, той предвижда обособяване на международна автогара в пространството пред входа й, голяма зала, площад, търговска зона и хотел с китна градинка.
Залата е за 500 души. Покривът й ще се отваря, ще я съобразим със събитията, които трябва да се случат през 2019 година, когато Пловдив ще стане Европейска столица на културата, разказа за читателите ни инж. Стоян Димитров - представител на концесионера.
Самата сграда, в която ще се намира залата, ще се издигне на терена, където бе бившата Транспортна болница. Точно оттам трябва да мине и пробивът под Централна гара.
"Над пробива ще направим площад, залата ще е над него. От двете страни ще обособим сервизни и административни помещения, както и зона за търговия", поясни Димитров.
Хотел със 150 легла пък ще има от другата страна на Централна гара. Той ще е типичен практичен гаров хотел, предлагащ на закъснелите пътници възможност да пренощуват.
Пред гарата пък ще е ситуирана международна автогара.
"Идеята е да използваме чакалнята на Централна гара, за да съчетаем двете възможности. Такава е европейската практика", коментира Димитров.
Това обаче ще се реализира, когато приключат разговорите за реставрацията на самата сграда на Централна гара. Различията с експертите на НИНКН засягат най-вече покрива и дограмата.
"Преди да започнем ремонта на покрива, няма как да започнем с всичко останало заради течовете. Надявам се да постигнем споразумение и да стартираме с работата в сезона, подходящ за такива ремонти, иначе ще я подновим догодина", поясни инженера.
Има разногласия и за дограмата. От НИНКН настояват тя да е еднокатна с единично стъкло. Това обаче противоречи на всички правила за енергийна ефективност.
"Водим преговори, пуснали сме възражение до Института за културно наследство. Трудно е, защото единствените налични материали за сградата са в Държавен архив, а снимките са черно-бели с лошо качество и всичко е въпрос на тълкувание, а етапът е такъв, че не може да продължим с останалите дейности по проекта, ако не се стигне до съгласие", коментира Стоян Димитров.