Очаква се окончателното одобрение на МВР за охранителните системи, съобщи за последно Славчо Атанасов пред Plovdiv24.bg. Според директора Костадин Кисьов, обиколил много музеи по света, Археологическият е от най-висока класа и несъмнено най-модерният в страната. Първият основен ремонт, откакто през 1930 г. сградата е дарена от Министерството на финансите, оборудването и всичко останало струва близо 3 млн.лв., платени до стотинка от общината.
5 хиляди експонати ще бъдат изложени в 9-те зали, в 8 от които ще са постоянните експозиции, а другата ще е за временни изложби. Останалите 95 хиляди ценности ще са в подземното хранилище с площ от 2 декара. 25 хиляди редки издания притежава музейната библиотека. Вече са договорени гостуващи експозиции и от чуждестранни музеи.
Повече от година вече и Атанасов, и Кисьов водят дипломация за връщането на Панагюрското златно съкровище, което от1974-та не се е прибирало в Пловдив. През онази далечна година със заповед на Людмила Живкова, дъщеря на комунистическия диктатор Тодор Живков, съкровището било взето за изложба в Париж. След завръщането му в България, заедно с още 300 най-ценни пловдивски експонати и други 500, прибрани от останалите музеи в страната, бил създаден Националният исторически музей в София. Пред много министри Кисьов правил постъпки да си ги върне,
но все удрял на камък. Оправдавали се с лошото състояние на базата под тепетата. И били прави - през 1995 г. в музея имало дори въоръжен грабеж, при който пазачът бил убит.
Сега вече не би трябвало да имат очи да откажат. За съкровището е определена и специалната зала, където то и преди се намирало, но тогава я наричали "тъмната", а сега - напълно преобразена, ще е "златната". Там ще са и другите най-ценни експонати, 60 от които вече се прибраха от София.
Очаква се след откриването на музея пловдивчани да отидат да го разгледат, още повече, че в продължение на година посещенията ще са безплатни за всички тях.