Общото събрание на акционерите на "МБАЛ - Пловдив" АД град Пловдив гласува "против" вдигането на уставния капитал на дружеството. От 81,39 % кворум, "за" гласуваха 64,04 % от представения капитал, 33,25 % от представения капитал - "против" и 2.71 % от представения капитал- "въздържал се". Предложението на Министерството на здравеопазването не бе прието, тъй като за това бе необходимо квалифицирано мнозинство от две трети.
Изпълнителният директор на болничното заведение д-р
Аргир Аргиров категорично опроверга публикации и изказвания в медиите през последните седмици, че с предложението за увеличаване на дела на здравното министерство се цели приватизация на "МБАЛ - Пловдив" АД град Пловдив.
В случая по-скоро трябва да се говори за одържавяване, а не за приватизация. Още повече, че в Закона за приватизацията, който е приет още преди 2002 година, областните болници, между които е и "МБАЛ - Пловдив" АД град Пловдив, са в забранителния списък. Нещо повече: само преди седмица излезе проект за новата здравна карта на България. В Приложение 6 са включени 68 болници, които не подлежат на приватизация. Една от тези болници е "МБАЛ - Пловдив" АД град Пловдив, аргументира се изпълнителният директор д-р
Аргир Аргиров.
В годините 2007, 2008 и 2009 Министерството на здравеопазването под една или друга форма е субсидирало болницата. Средствата, които са отпускани са в размер на 4 740 000 лева и именно с този мотив и на основание разпоредбите на съответните Закони за държавния бюджет, Министерство на здравеопазването иска увеличаване на уставния капитал на "МБАЛ - Пловдив" АД град Пловдив.
От своя страна главният счетоводител на здравното заведение Йордан Сталев даде точна и ясна справка за това къде, кога и за какво са разходвани или запазени тези средства във времето. През 2007 година държавата отпуска: 1 200 000 лева - за закупуване на апаратура за нова стерилизациоонна, 2 040 000 лева - с които болницата е погасила просрочени задължения към доставчици и за 2008-ма година - 1 500 000 лева са предоставени отново за погасяване на просрочени задължения към фирми-доставчици.
"Крайно време е някои хора да престанат да си правят пи ар на гърба на болницата. Всичко, което те коментират, граничи с измислици. За всяка една сума, отпусната от Министерство на здравеопазването, включена в сумата за увеличаване на капитала, дружеството е извършило съответните разходи спрямо действащите закони в страната. За това има съответните финансови документи, които пък са проверявани от всички органи, които могат и имат право на това. При съответните проверки няма констатирани нарушения" - обясни г-н Сталев.
Изпълнителният директор д-р Аргиров припомни, че част от парите са дадени от държавата за възстановяване на щетите от наводнението от 2005 година и закупуване на нова апаратура за отделението по Образна диагностика. В момента това отделение отговаря на всички съвременни стандарти и изисквания.
Акционерите на "МБАЛ - Пловдив" АД град Пловдив са присъствали на всички събрания, на които са приемани медицинските и финансови отчети на болницата. Не звучи сериозно да се казва, че няма информация по този въпрос. Информацията от всички проведени събрания се качва на сайта Агенцията по вписванията, допълни още д-р Аргиров.