Д-р Бацелова за птичия грип: Вирусът протича по-тежко и води до по-висока смъртност
"Има притеснения, че този вирус се прехвърля и на друг биологичен вид. На този етап няма данни да се разпространява лесно от човек на човек. Наблюдява се дали той ще се адаптира и ще започне лесното му предаване".
Това заяви пред БНР епидемиологът от Пловдив д-р Христиана Бацелова по повод предупреждението на Световната здравна организация, че светът трябва да се подготви за пандемия от птичи грип.
Тя подчерта, че тези апели на СЗО са много отдавна, те не са нещо ново. Очаквания за възможност от възникване на пандемия има от десетилетия, добави тя.
За да се разпространяват вирусите, те всячески се опитват да се адаптират, обясни д-р Бацелова.
Към момента не се случва, но може да започне всеки момент, ако вирусът успее да се адаптира така, че да стане лесно разпространението от човек на човек. Колкото повече пъти този вирус навлиза в човешкия организъм или в друг биологичен вид, толкова по-добре се адаптира. Когато контактува с човешкия организъм, той си създава механизми, с които заобикаля нашия вроден имунитет, обясни епидемиологът.
Птичият грип е високо патогенен, което означава, че той е силно заразен, посочи лекарката. По думите ѝ вирусът протича по-тежко и води до по-висока смъртност.
Тя изтъкна, че хората, които отглеждат птици и се занимават с производство на птиче месо, предприемат много сериозни мерки. Дивите птици обаче също представляват сериозен риск, посочи д-р Бацелова. Според нея носенето на маска е универсалният начин за предпазване. Тя добави като важна мярка миенето на ръце и повърхности.
Епидемиологът отбеляза, че би могло да бъде разработена ваксина, ако вирусът представлява голям риск за населението.
На конспиративните теории, че ни "пускат тези вируси", тя отговори, че голяма част от обществото просто иска да вярва, че има някакъв злодей, който иска да контролира ситуацията.
"Инфекциозните болести не правят нищо по-различно от това, което са правили преди. Част от населението обаче не иска да го разбере".
Свикнахме с присъствието на COVID-19, отчете д-р Бацелова и предположи, че този вирус вероятно ще остане сред нас. - Ситуацията в момента е спокойна, но вирусът не трябва да бъде подценяван, предупреди тя. Според нея ще имаме нужда от адаптирани сезонни ваксини. Тепърва ни предстои да има ваксинационни кампании и отново информационни кампании, прогнозира тя.
След предупреждението на СЗО специалисти от цял свят наблюдават поведението на вируса. Неотдавна епидемиологът д-р Петър Марков, който работи във Великобритания, съобщи, че птичият грип вече се разпространява сред бозайници.
По думите на вирусолога проф. Радостина Александрова вече има разработени ваксини срещу вируса, както и противовирусни лекарства, които имат добра ефективност при лечение на заболяването.
Междувременно Камбоджа съобщи за първи смъртен случай при дете. 11-годишното момиче е от семейство, което отглежда птици. Изследвания на контактните му лица са показали, че бащата е безсимптомен носител на вируса.