Д-р Марин Атанасов: 50 процента от хората с глаукома не знаят, че са болни

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
09:00 / 12.03.2011
11790
Между 2 и 4 процента от населението над 40-годишна възраст боледува от глаукома, като само половината от болните знаят за това. Глаукомата е водеща причина за слепота в света и напоследък честотата й се увеличава, заради застаряването на населението. Този факт напомни във връзка със Световния ден за борба с глаукомата - 12 март доц. д-р Марин Атанасов от "Медицински център 1 - Пловдив". Здравното заведение почти всеки месец организира безплатни очни прегледи, за да могат пациентите да получат достъп до специалист, въпреки хроничната липса на направления.

Глаукомата или по-правилно глаукомите са група хронични дегенеративни заболявания на зрителния нерв, които се характеризират с поява на специфични прогресиращи промени в зрителното поле, които нелекувани могат да доведат до необратима слепота. Съществуват различни видове глаукоми, като тази с най-голяма социална значимост за бялата раса е хроничната откритоъгълна глаукома, обяснява доц. д-р Атанасов. Половината от болните не знаят, че страдат от тази болест, защото хроничната откритоъгълна глаукома протича безсимптомно и се открива или случайно при внимателен очен преглед по друг повод, или когато вече е настъпило тежко увреждане на зрението.

Можем ли да направим нещо, за да се предпазим от глаукома?
За съжаление - не. Причините за заболяването не са известни и поради това не са известни и методи за предпазване на здравите индивиди (т.нар. първична профилактика).

Това, което може да се направи е активна вторична профилактика - да се открие заболяването във възможно най-ранен етап и да се започне навреме адекватно лечение, посочва доц. д-р Марин Атанасов. За ранното откриване на глаукомата трябва да познаваме рисковите фактори - това са повишеното над определени стойности вътреочно налягане, възрастта, наличието на родственици с глаукома, късогледството и други фактори. Вторичната профилактика на глаукомата е задължение на лекаря - офталмолог. На всеки пациент с повишен риск (над 40 години, с родители с глаукома и др.) попаднал в очния кабинет следва да се измери вътреочното налягане, да се огледа зрителния нерв и при съмнение да се направи изследване на зрителното поле.

За съжаление лечението не може да възстанови настъпилите вече промени в зрителния нерв и зрителното поле, но може да спре или поне забави този процес. Методите за лечение на глаукомата са:

- медикаментозно - с капки - те следва да се поставят постоянно и непрекъснато до края на живота.
- лазерно лечение - има по-слаб и недълготраен ефект от медикаментите и представлява допълнителен метод
- оперативно - чрез създаване на изкуствен канал за отвеждане на вътреочната течност извън окото - това е краен метод, тогава, когато медикаментозното и лазер лечение не могат да дадат резултат.

 


Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Пловдив:
Читател: Безобразие, нарочно палят листата, кметицата знае!
Общината с предупреждение за Бетонния мост
В Пловдив огласиха потресаващ случай: Жена и дъщерите й са били л...
Мегаскъпи парфюми са откраднати от мол в Пловдив
В Пловдив посякоха турчина, хванат с кокаин за над 4 милиона лева...
Кабел виси над пешеходна пътека в Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).