Инициативата за допитването категорично противоречи на Конституцията на Република България, на Закона за референдумите и Търговския закон, както и на Договора за присъединяване на България към Европейския съюз. Очевидно Волен Сидеров се опитва да се направи на загрижен с помощта на манипулацията.
Референдум по въпросната тема не може да има по три причини.
Първо, Конституцията /чл. 5, ал. 4/ гласи, че международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната и имат предимство пред тези норми на националното законодателство, които им противоречат. Такъв международен договор е Договорът за присъединяване на България към ЕС, ратифициран със закон от Народното събрание на 11.05.2005 г. В приложение № VI, раздел 3 "Свободно движение на капитали", т. 2 е посочено, че България може да запази в сила, за срок от седем години от датата на присъединяване, ограниченията, съществуващи в нейното законодателство по отношение на придобиването на право на собственост върху земеделска земя, гори и горска земя от граждани на друга държава - членка на ЕС. Тези седем години изтичат в края на тази година и България няма друг избор, освен да изпълнява ангажиментите си, един от които е отваряне на пазара на земеделска земя.
Второ. Законът за пряко участие на гражданите в държавната власт и местно самоуправление или т.нар. Закон за референдумите забранява да се провежда допитване по международните задължения. В чл. 9, ал. 4 се казва: "Референдум по въпроси, уредени в сключени от Република България международни договори, може да се произвежда преди тяхната ратификация". Това означава, че допитването по тема за земята би могло да бъде проведено преди присъединяването на България към ЕС и че днес то ще бъде невалидно и следователно лишено от смисъл.
Трето. Дори и в момента всеки чужденец може да купи земя колкото пожелае само след регистрация на фирма в България. Всеки гражданин - на Германия, Русия или Зимбабве - има възможност лесно да заобиколи забраната за придобиване на земя. В чл. 65 от Търговския закон се казва, че няма ограничения за апорти на земя в търговски дружества или продобиване на земя от тях. В същия закон е записано, че собственик на българското търговско дружество може да бъде всеки дееспособен български или чуждестранен гражданин.
Учудващо е, че не някой друг, а именно народните представители от Атака, от които се очаква не само да спазват законите, но и да ги приемат, безапелационно погазват Конституцията и демонстрират некомпетентност и популизъм, граничащ със саботиране на равноправното членство на България в Европейския съюз. Категорично не приемаме подобни манипулации, тъй като нашият принцип е да правим честна и работеща политика, коментира адвокат Дани Каназирева.