© Plovdiv24.bg | | Деца с левкемия останаха без животоспасяващи и животоподдържащи лекарства. Въпреки че онкоболните се лекуват безплатно от държавата, за хлапетата няма „Еласпаргиназа" и „Пуринетол". С първия медикамент се извършва химиотерапия, а вторият е за поддържащо лечение - таблетки, които се пият 2 години.Вчера родителите бяха събрани в клиниката по онкохематология към УМБАЛ „Свети Георги" и им бе съобщено, че лекарства няма да има, разтреперан съобщи Васил Боянов. Той е баща на 3-годишно дете с левкемия. Последната доза „Еласпаргиназа" съм плащал от джоба си. Струваше 240 лева, доставих го от Турция, каза Васил.
Всички родители са в потрес. Омръзна ни от тази държава. Как е възможно подобно отношение към децата. Моля ви, направете нещо, във вас ни е надеждата, плачеше майка на болно момиченце. В онкохематологията се лекуват 20-30 деца.
Вярно е, че тези лекарства за лимфобластна левкемия липсват. Получихме съобщение от здравното министерство, че фирмата доставчик не се е представила на търга, потвърди ръководителката на клиниката по онкохематология д-р Ангелина Стоянова. Проблемът не е отсега, но все успявахме да се справим. Вече е почти невъзможно, а и родителите не могат да го намерят. За нас няма значение каква е причината, важното е да се намери решение, допълни д-р Стоянова.
„Пуринетол" е спрян от производство, а „Еласпаргиназа" не се плаща от обществените фондове на нито една от 8-те европейски държави, референтни за България, отговориха от здравното министерство. На въпрос как ще се справят родителите и лекарите, за да осигурят животоподдържащото лечение, от ведомството отговориха, че МЗ плаща много други медикаменти. По-късно уточниха, че детският републикански онкохемаголог професор Драган Бобев ще направи новите схеми на лечение за 2010-а.
Източник: в. "Марица" |