Делото "КОЦ Пловдив“ пред финал
Делото за скъпия томограф в пловдивския онкодиспансер е пред финал. Днес обвинението и защитата на подсъдимия бивш управител на дружеството д-р Красимир Вальов пледираха пред съда, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Припомняме, че през август 2016 година е проведена процедура по Закона за обществените поръчки за доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на 32-срезов компютърен томограф с прогнозна цена 950 000 лева без ДДС. Избрана е фирма "Меркурий комерсиал" ООД, която доставила апаратурата за 898 000 лева без ДДС. Според прокуратурата на "КОЦ-Пловдив" ЕООД са нанесени значителни щети в размер на 405 190.92 лв., като тази сума се явява разликата между стойността на томографа по договора и реалната пазарна стойност на доставения компютърен томограф. Престъплението е в особено големи размери, представляващо особено тежък случай. Наказанието е лишаване от свобода от 3 до 10 години.
Вальов беше признат за невиновен от окръжния съд в Пловдив, но делото мина на следващата инстанция след входиран протест от страна на прокуратурата и жалба от името на д-р Вальов.
"Смятам, че с поръчката не съм причинил никакви вреди. Всъщност КОЦ-Пловдив стана водещо лечебно заведение в национален мащаб. В 30-годишната си практика съм взел много трудни решения. В операционната едно решение може да спаси живот. Когато лекарят е и мениджър, едно решение може да спаси много човешки животи. След като направиха новата сграда на КОЦ нямаше томограф. Онкоболни трябваше да чакат от 40 до 60 дни и да ходят в други болници, които пък не можеха да ги поемат навреме.
Това не можеше да остане така. Не смятам, че съм нарушил закона и моля да потвърдите присъдата на окръжния съд“, заяви д-р Вальов пред апелативните магистрати.
Той подчерта, че лечебното заведение е изхарчило над 2 милиона лева за период от 3 години – за да могат пациентите да ползват томографите в други болници.
От прокуратурата настояха за наказание "лишаване от свобода“ спрямо подсъдимия. Обвинението твърди, че по време на поръчката, КОЦ-Пловдив не е имал нужните средства за скъпия томограф, а според член 25 от Закона за обществените поръчки, те трябва да са съобразени с необходимостта, но и с наличните финансови ресурси.
Прокурорът подчерта, че две служителки на онкото, които са били разпитани като свидетелки по делото, са изготвили разпечатки на подобни поръчки в България, според които цената на подобна апаратура е между 200 000 и 4 000 000 000 лева, а Вальов не е ползвал специализирана помощ за да намери подходяща оферта. От прокуратурата цитираха няколко тълкователни решения на ВАС, които са включени в мотивите към присъдата на предходната инстанция, но не и съобразени от съдебния състав.
Адвокат Вълканов, който представлява д-р Вальов пред съда, обърна внимание, че преди закупуването на томографа, КОЦ-Пловдив е харчил между 50 и 70 000 лева месечно за външни услуги. Освен това поръчката е минала пред 3 общински комисии и е гласувана единодушно от общинския съвет. Според него няма настъпили вреди от въпросната поръчка, но дори и да се приеме, че има такива, те не са свързани с поведението на д-р Вальов, който само е определил прогнозна стойност, с която кандидатите да се съобразят, а не цена.
Вълканов изтъкна, че Вальов е лице с висок обществен авторитет и помоли за потвърждаване на оправдателната присъда на окръжния съд.