Димитър Лазаров: На всички трябва да стане ясно, че КС отхвърли искането на БСП и ДПС за цялостна отмяна на уседналостта
"На всички трябва да стане ясно, че Конституционният съд отхвърли искането на БСП и ДПС да бъде изцяло отменен принципа на уседналостта" - това обяви на пресконференция в Пловдив народният представител от ГЕРБ от 17 МИР Пловдив Област Димитър Лазаров, член на Парламентарната комисия по правни въпроси и един от авторите на Изборния кодекс. В края на миналата седмица Парламентът прие на първо четене Законопроектите, предложени от ГЕРБ и Любен Корнезов.
"ГЕРБ се съобрази изцяло с изискванията на Конституционния съд и там, където бяхме прприели уседналост 12 месеца, предложихме - 6 месеца. С други думи - на местни избори хората ще могат да избират и да бъдат избирани в едно населено място, само ако последните 6 месеца са имали постоянен и настоящ адрес в него", разсяни Лазаров.
Той припомни, че за изборите тази година обаче е останала уседналостта от 10 месеца за активно избирателно право, тъй като Конституционният съд не ги е обявил за противоконституционни. "Преди 2 месеца БСП внесе Законопроект уседналостта за изборите тази година да е 15 месеца. Как така се оказа, че същите хора, които искаха срокът за 2011 година да е 15 месеца, след това атакуват изцяло принципа на уседналост? А сега правят изявления, че отново ще атакуват пред КС срока от 10 месеца?" - попита Лазаров и допусна, че от БСП ще сезират Конституционния съд месец преди изборите наесен и правят всичко това, за да объркат хората. "Целта е да се объркат гражданите, да се откажат от гласуване. И аз се замислям дали да не променим между първо и второ четене на Законопроекта тези 10 месеца уседналост на 6 месеца... Така хората ще са наясно отсега и ще спрем политическото бърборене на БСП, чийто смисъл е единствено да държи в напрежение избирателя" - коментира народният представител.
"Експертите на Венецианската комисия се изказаха изключително положително за Изборния кодекс - според тях най-после са изпълнени дългогодишните препоръки изборното законодателство да се събере в един закон и да се приеме достатъчно рано преди изборите", допълни още Димитър Лазаров. Той е категоричен, че са разписани поне 16 мерки, с които се ограничава контролирания вот като една от тях е именно уседналостта. "Нека БСП обясни на своите избиратели защо атакува тогава принципа на уседналост заедно с ДПС", посъветва депутатът. Той даде за пример ситуация от област Кърджали: "По данни на ГРАО от 2009-та, от около 340 хиляди жители, около 150 хиляди са били с настоящ адрес извън България. Така и в много други населени места на последните местни избори множество хора се регистрираха последните месеци преди вота само и само за да гласуват там. Сега, с принципа на уседналост, тези хора няма да бъдат включени в списъците за гласуване."
За да се ограничи контролирания вот, са премахнати още удостоверенията за гласуване на друго място, включително и за застъпниците; въвеждането на знак X при отбелязването на вота върху бюлетината, въвеждането на ограничение придружител да може да влиза в тъмната стая само с до двама инвалиди. "Една от формите са и промените в Закона за гражданска регистрация, чрез които се пресече възможността по настоящ адрес да могат да се регистрират неограничен брой хора без изобщо собственикът на имота, регистриран на този адрес, да има и понятие от това".
Във вторник Правната комисия трябва да гласува общ доклад на приетите на първо четене Законопроекти. И се очаква до началото на юни месец промените да влязат за гласуване на второ четене.